Ehliyet Gbt Sorgulama

Genel Bilgi Taraması sorgulama işlemi kişinin hukuki süreçler neticesinde ne tür cezalar aldığını öğrenmek adına ortaya çıkarılmış bir sistemdir. Genel anlamda emniyet güçleri tarafından çok aktif bir biçimde kullanılan bu sistem internet sisteminden de yapılabilme imkanı sunduğundan bu yana özellikle çalışma hayatında da kullanılmaktadır.

Özel sektör de bu konuya hassasiyet göstererek mümkün olduğunu benzer kriterleri aramaktadırlar. Bu yazımızda Sitemizin kullanıcılarına genel bilgi toplama servisi olarak bilinen ehliyet GBT sorgulama işlemlerini ele almaya çalışacağız. Ayrına yazımızın devamında bulunan link yardımı ile gerekli bilgileri sisteme girerek sorgulama yapabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinde yaşayan her vatandaşın suçlu olsun veya olmasın; fark etmeyen bir Genel Bilgi Toplama(GBT) birimi adı verilen sistemde bilgileri kayıtlıdır. GBT sisteminden yararlana teşkilatların başında Sahil Güvenlik kurumu, Emniyet teşkilatı, Jandarma ve Gümrük Müsteşarlığı gibi kurumlar yer almaktadır. Bu sistemde tüm Türkiye genelinde yaşayan vatandaşların kayıtları tutulmaktadır.

Genel Bilgi Toplama kurumu genel olarak İçişleri Bakanlığına bağlı çalışmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte GBT’ye hemen her yerde ulaşılabilmektedir. Kolluk ekipleri tarafından yapılan sorgulamalarda vatandaşın suçu, mahkemesi gibi konularda bilgiler alınabilmekte, eğer yakalama emri var ise şahıslar bu şekilde yakalanabilmektedir. Güvenlik görevlilerinin GBT sorgusu sayesinde vatandaşın kişisel bilgilerine ulaşma hakkı yasalar ile belirlenmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinde GBT sorgulama işlemini daha çok emniyet teşkilatı, jandarma, gümrük müsteşarlığı ve sahil güvenlik ekipleri tarafından yapılmaktadır. Genel Bilgi Toplama sistemi güvenlik görevlileri tarafından genellikle denetimler sırasında şüpheli davranış içerisinde bulunan vatandaşlar için yapılmaktadır.

GBT Nasıl ve Nerden Alınır ?

Bu işleme daha anlaşılır bir ifadeye sabıka kaydı sorgulama işlemi de denilmektedir. Ehliyet GBT sorgulama işlemi yapabilmek için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapabilmek için öncelikle e-devlet şifresi almak gerekiyor. Bu şifreyi alabilmek için öncelikle PTT şubelerine veya PTT müdürlüklerin yolunu tutmak gerekiyor. Eğer daha önce şifre temin etmiş iseniz, herhangi bir şubeye uğramadan sisteme kaydettiğiniz e-mail ve telefon numaranızdan yeni bir şifre alabilirsiniz. Şayet şifreniz yok ise PTT şubelerinde görev yapan memurlardan e-devlet şifresi temin etmeniz gerekmektedir. Bunun için ise belirli bir tutarda ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu ücret ise 2 farklı duruma göre değişiklik göstermektedir. Bu durumlardan ilki, ilk kez şifre alacak bir kişinin vezneden görevli memura hizmet bedeli olarak 4 TL ödeme yapması gerekmektedir. İkinci durumda ise vatandaş daha önce şifre almış olup, aldığı şifreyi unutmuş olmasından ileri gelmektedir. Bu durumda ise hizmet bedeli olarak 2 TL ücret ödemesi gerekmektedir.

Bu şifreyi temin ettikte sonra sıra sisteme giriş yapmaya geldi. Bunun için ise www.turkiye.gov.tr internet adresine giriş yapmak gerekmektedir. Sonrasında uygun adımlar takip edilerek GBT sorulama yapılabilmektedir.

Sabıka Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

GBT ve sabıka kaydı benzer içeriklere sahip olduğu için bu iki konunun birleştirilerek anlatılmasını daha uygun gördük. Ülkemizdeki vatandaşların her birinin kimlik bilgileri ve Genel bilgileri e devlet bilgi sisteminde tutulmaktadır. Bu sistem her bir vatandaş için belirlenmiş şifreler ile giriş yapılarak bilgi almaya yönlendirilmiştir.

PTT şubelerinden alınan şifreler ve TC kimlik bilgisi ile sisteme giriş gerçekleştirdiğiniz zaman karşınıza çıkan ekranda sosyal güvenlik kurumlarından, adalet bakanlığı sistemine veya diğer bütün sistemlere kısa süre içerisinde giriş gerçekleştirmiş olacaksınız. Kişinin isteğine bağlı olarak Sabıka kaydı sorgulama servisinden faydalanmak mümkündür.