Emekli Sandığı Emekli Maaş Bilgisi Sorgulama

Emekli Sandığı Emekli Maaş Bilgisi Sorgulama

Emekli maaş sorgulama sistemi 5434 sayılı kanun ile birlikte kamuda çalışan memur ve askeri personelin emeklilik halleri sırasında ölümleri durumunda dul ve yetimlerin alacağı maaşı hesaplamaktadır.

Emekli sandığı emekli maaş sorgulama  sistemi internet üzerinden alacağınız aylık miktarı kolaylıkla öğrenebilmenizi sağlamaktadır. Bu hizmet Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından internet üzerinden ücretsiz bir şekilde sizlere sunulmaktadır. Herhangi bir SGK kurumuna başvuru yapmadan oturduğunuz yerden emeklilik konusunda tüm bilgileri kolaylıkla öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden şifresiz sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için internet sitemiz üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu e-hizmet uygulamasına kolaylıkla erişebilirsiniz. Herhangi bir şifre bilgisi girmeden emeklilik bilgilerine doğrudan ulaşabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumunun istediği TC kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olduğunuz il, cilt numarası ve doğum yılı bilgisini girerek tüm bilgileri hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Sitemizde bulunan elektronik emeklilik tablosu sayesinde emeklilik yaşınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Emekli Sandığı Emekli Maaş Bilgisi Sorgulama şartları nelerdir?

Emeklilik hesaplama tablosu 1999 yılında yürürlüğe girerek sigortalı olarak çalışan kişilerin ne zaman emekli olacaklarını kolayca öğrenebilmeleri için hazırlanmıştır.  Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlemiş olduğu gereklilikleri tam olarak yerine getiren yükümlü kurum tarafından emekli olmaya hak kazanmaktadır. Emeklilik hakkı kazanan kişilere kurum hak sahiplerine emekli maaşı bağlamaktadır. Emeklilik hakkını kazanabilmek için erkek yükümlünün 60 yaşını doldurmuş olması ve 7000 gün sigortalı olarak çalışması veya erkek yükümlünün 60 yaşını doldurmuş olması, 25 yıl sigortalı bulunması ve en az 4500 gün emeklilik primini yatırması gerekmektedir. emeklilik primini yatıran yükümlü emekli olmaya hak kazanmaktadır. 1999 yılında yapılan yeni kanundan önce
çalışmaya başlamış kişiler için eski hükümler geçerli olmaktadır. 1999 yılından sonra çalışan kişiler kanunun belirlemiş olduğu hükümlere uymak zorundadır 1999 yılından beri emeklilik yaşı erkeklerde 60 kadınlarda ise 58 yaş günü olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte yaşlılıktan emeklilik sitemi de işlevini sürdürmeye devam etmektedir. Bu sisteme göre 60 yaşını aşmış fakat prim gün sayısını doldurmamış kişiler emeklilik hakkı kazanabilmektedir. Bu hakkın oluşması için 5800 gün sigortalı olarak kişinin çalışması gerekmektedir.

Emekli sandığı emekli maaşı sorgulama  sistemi internet üzerinden her türlü işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilmenizi sağlamaktadır.

“Emekli Sandığı Emekli Maaş Bilgisi Sorgulama” için bir yorum

  1. Emeklilik derece ve göstergemi, emeklilik maaş bordro biilgilerini öğrenmek istiyorum . Selamlar. teşekkürler.

Yorumlar kapalı.