Er Celp Dönemi Sorgulama

silahlı kuvvetler
74 / 100

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve de askerlik çağına gelmiş olan erkek çocukların nüfusa bağlı oldukları il ya da ilçedeki askerlik şubeleri tarafından askere alınacakları dönemi ya da zamanı gösteren çizelgelere “Celp dönemi” denilmektedir. Bu Celp dönemi birbirini takip eden iki celbin, başlangıç tarihleri arasındaki süreye tekabül etmektedir.

Vatani görevini yapmak için yaşı gelen kişilerin celp dönemlerini öğrenebilmeleri için devlet tarafından birçok kolaylık geliştirilmiştir. Bunlardan biride Milli Savunma Bakanlığı Askere Alma Daire Başkanlığı ile E-devlet kurumunun beraber yaptıkları bir çalışması olan ve en kolay yöntem olarak bilinen internet üzerinden yapılan uygulamalara celp dönemi sorgulama hizmeti de eklenmiştir. Celp Dönemi sorgulama işlemi için daha farklı yapmanız gereken bir prosedür veyahut hazırlamanız gereken herhangi bir askerlik ile ilgili evrak bulunmamaktadır.

Askerlik Celp Dönemi Sorgulama

Türkiye’nin genelini kapsayan listeden 81 il içerisinde yaşayan ve askerliğe elverişli, askerlik yaşı gelmiş olan asker adayı arkadaşlarımız her yıl yayınlanan Askerlik celp dönemlerini liste vasıtasıyla kontrol edebilirler. Askerlik celp dönemi listeleri her askerlik döneminde asal.msb.gov.tr adresinden yayınlanmaktadır. Bu sistemden tc kimlik numaranızla veya E-devlet kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaparak kendinize özel hazırlanan sayfada celp döneminizi görebilirsiniz.

Askerlik şubelerinizden Askerlik Celp Dönemi Sorgulama

Nüfusunuzun kayıtlı olduğu il veya ilçedeki askerlik şubesine başvuru yaparak, ya da askerlik şubenizi telefon ile arayarak askerlik celp dönemizi öğrenebilirsiniz.

 

Askerlik Celp Dönemi Sorgulamasına ait internet adresleri

İnsanların kolay yollarla şubelere gitmeden askerlikle ilgili tüm işlemlerinizi, özellikle Celp Dönemi Sorgulaması işlemlerinizi yapabileceğiniz web sayfalarının bazılarını belirtmek gerekirse bunlar; www.kkk.tsk.tr ve www.asal.msb.gov.tr ‘dir. Güvenliği olmayan sitelerde sorgu yaparken kişisel bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.