Bağ-Kur Hizmet Dökümü Sorgulama

Bağ-kur Hizmet Dökümü işlemlerinizi 2 şekilde yapabilirsiniz.

 

1- 1 Kasım 2010 tarihinden sonra Devlet bunun böyle olmaması gerektiğini düşündü ve E-Devlet’ e geçiş yapıldı.Herkes 2 TL ödeyerek zarf içerisinde PTT’den e-devlet şifresini alabilecek EDevlet kapısından ilk defa giriş yapıyorsanız kapalı zarfta verilen şifreyi değiştirmeniz istenecek.Bu şifre ile Bağ-kur Hizmet Dökümüne ulaşabilecek. türkiye.gov.tr adresinden girilir daha sonra sırayla TC Kimlik No ve E-Devlet şifrenizi yazabileceğiniz bir sayfa karşınıza çıkar.Bu şifreleri girdiğinizde artık devlet kapısındasınız ve tüm resmi dairelerde yapmanız gereken tüm işlemleri eksiksiz, sıra beklemeden yapabilirsiniz.

 

E-Devlet şifrenizle hizmet dökümü Bağkur Hizmet Dökümü, ne zamandan beri sigortalı olduğunuzu, ne kadar ssk priminizin yatırıldığını ve tutarlarınızı gösteren hizmet dökümünü sorgulayabilirsiniz.

 

Bağkur’lu olarak toplam hizmet dökümü bilgileriniz, hangi tarihten itibaren bağkur’lu olduğunuz, yatırdığınız ya da yatırılan bağkur prim tutarlarını gün, ay ve yıllık olarak görüntüleyebilirsiniz. Şu ana kadar toplam ödenen bağkur prim toplamını ve Bağkur emeklilik için ödenmesi gereken prim tutarını da sorgulayabilirsiniz.

NOT: E Devlet Kapısında oluşan problemlerden dolayı SGK olaya el attı ve kendi resmi internet sitesi üzerinden  hizmet dökümü sorgulama işlemlerini yeniden başlattı.

2- Bağkur Hizmet Dökümü Sorgulama işlemleri 15.12.2011 tarihinden itibaren sgk.gov.tr adresinden Hizmet Dökümü 4b linkini tıklayarak e devlet şifresi olmadan sorgulama yapabilirsiniz. Artık bağkur hizmet dökümü sorgulama işlemlerinizi sitemizden rahatlıkla yapabilirsiniz.

 

Bağkur Sorgulama

Bağkur Sistemi Nasıl İşlemektedir?

Bağkurlu olmak ve prim yatırarak emekli olma istiyorsanız, diğer sosyal güvenlik kurumlarından primlerinizin yatmaması gerekir. Yani ssk veya emekli sandığına bağlı olarak primlerin yatmıyor olması gerekmektedir. Bağkur gün sorgulama yaparak hangi Sosyal Güvenlik kurumundan Priminizin yattığını öğrenebilirsiniz.

Eğer çiftçilik yapıyorsanız bu münasebetle çiftçi bağkur şeklinde sisteme üyelik gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle kazancınızın bir kısmını sigorta primlerine yatırarak geleceğiniz için güzel bir adım atmış olursunuz. Gerekli olan şartları sağladığınız zaman emekli olmak için dilekçenizi verebileceksiniz. Şimdi bu sorgulama hizmetleri içerisinde önemli bir yeri olan bağkur hizmet sorgulama ile ilgili bilgiler vermeye çalışalım.

Bağkur Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır, Hangi Bilgileri Verir?

Bağkur hizmet dökümü sorgulama işlemleri tıpkı diğer sosyal güvenlik sistemlerinde olduğu gibi internet üzerinden alınan ve sorgulaması gerçekleştirilen hizmetlerden yalnızca biridir. Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi teknolojik gelişmelere ayak uydurmak durumunda olan devlet mekanizmaları bu sistemleri vatandaşların kolayına olacak şekilde kısa süre içerisinde yaşama geçirmiştir. Esnaf, sanatkar ve işyeri sahipleri için emekli olma imkanı veren bağkur hakkında merak edilen birçok şey bağkur sorgulama yaparak bağkur hizmet dökümlerine yıl yıl bakarak toplam prim gün sayısı öğrenebilmektedir. Kişiler yıllarca çalıştıkları Bağkur’dan ne zaman emekli olacaklarını merak ediyorlar. Bu hizmet sayesinde Bağkur prim ödemelerinizin yatıp yatmadığını, ne kadar süre sonra emekli olacağınızı ve daha pek çok ayrıntıyı öğrenebilirsiniz. İnternetin hayatımızın parçası haline geldiği günümüzde insanların hayatlarını kolaylaştıracak uygulamalardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Devletin elektronik ortama kaymasıyla birlikte birçok uygulamayı tek çatı altında birleştiren e-devlet sistemi aracılığıyla Bağkur sorgulama yapabiliyorsunuz. Bağkur prim sorgulamayı sitemiz üzerinden elde etmek için aşağıda bulunan linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Bağkur Borç Sorgulama

E Devlet Bağkur Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Bu sorgulamayı yapabilmeniz için ilk olarak e-devlet şifrenizin olması gerekir. E-devlet şifresi PTT şubeleri tarafından 2 TL karşılığında verilmektedir. Geçmişte hizmet dökümü E-SGM sistemi üzerinden de sorgulanabilmekteydi. Ancak yeterli ilgi görmediği için SGK tarafından süresiz olarak kapatılmıştır.

E-devlet şifrenizi aldıktan sonra sisteme giriş yaparak sorgulamanızı yapabilirsiniz. Bunun için ekstra bir ücret ödemeniz gerekmez. E-devlet sistemine aldığınız şifre ve TC kimlik numaranızla beraber giriş yaptıktan sonra online işlemlerden 4B Bağkur hizmet dökümü aratarak ilgili yere ulaşabilirsiniz. Yıllardır Bağkura bağlı olarak çalıştınız ve ne kadar hizmet verdiğinizi tam olarak hatırlamıyorsanız Bağkur sorgulama yaparak rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bağkur prim yatırma süreniz dolduysa emekli olmak için dilekçenizi yine e-devlet sistemi üzerinden yazabilirsiniz. Farklı kategorilerde SGK hizmet dökümleri e-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. Bağkur’lu olanlar için ilgili sekme 4B hizmet dökümü yazan yerdir. Bağkur’lular bu hizmet kapsamına girmektedir. Ne zaman emekli olacağınızı bilmiyor, prim ödemelerinizi hatırlamıyorsanız. Sistem üzerinden kolaylıkla ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Ne kadar süre sonra emekli olacağınız öğrenebilir, eğer süreniz dolduysa emeklilik için gerekli olan başvurunuzu yapabilirsiniz. İnternet erişiminiz olan her yerden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.