BİMER şikayet sorgulama

Bimer şikayet sorgulama- E-Devlet Başbakanlık Bimer Başvuru Sorgulama

Vatandaşlar BİMER başvuru ve sorgulama ekranı aracılığıyla BİMER müracaatlarını yapabiliyorlar. Türk vatandaşları bütün talep, öneri ve şikayetleri için müracaatlarını BİMER başvuru ve sorgulama ekranından her zaman gerçekleştirebiliyorlar. Vatandaşların kanunlar gereği bilgi edinme hakkı olduğu için bu ekranın olması önemli. Aynı ekran üzerinden müracaatların neticeleri ve durumları da öğrenilebiliyor.

Son yıllarda teknolojik gelişmeler daha çok ivme kazandı. İnsanların hayatında yer edinen teknoloji sayesinde her alanda kolaylık sağlanıyor. Bu noktada ülkemizdeki kamu kurumları tarafından internet altyapısı vatandaşlarla etkin bir iletişim kurmak adına BİMER başvuru ve sorgulama ekranını sunuyor. Vatandaşlar artık internetin olduğu her yerden kolayca devletle iletişime geçebiliyor. BİMER sorgulama ekranı aracılığıyla dakikalar içinde vatandaşlar devlete istek ve önerilerini iletebiliyorlar. Web üzerinden Başbakanlık resmi sitesi tarafından verilen bu hizmetle, Türkiye’nin neresinde olursanız olun fark etmeksizin gerek devlet hizmetleri gerekse vatandaşlık haklarınız çerçevesinde tüm konularla alakalı sorularınızı devlet birimlerine iletme olanağına sahipsiniz.

Şimdiye kadar olan devlet ve vatandaş arasındaki iletişim kanallarına alternatif olarak eklenen BİMER başvuru ve sorgulama ekranı aracılığıyla kişiler BİMER başvurularını online olarak kısa zaman içerisinde yapabiliyor. BİMER şikayet sorgulama yapmak için Başbakanlık web sitesine girerek orada yer alan BİMER başvuru ve sorgulama ekranını kullanmalısınız. Ekranda karşınıza gelecek pencerede sizden istenen iletişim ve kimlik bilgilerini eksiksiz bir şekilde girerek müracaatınızı tamamlayabilirsiniz. Vatandaşlar, online ortamda BİMER şikayet sorgulama ekranını kullanarak devlet kurumları ve kamu hizmetlerine ilişkin talep, öneri ve şikayetlerini bilgi edinme kanunu çerçevesinde iletebilirler. BİMER başvurularının geçerli olabilmesi için istenen bilgilerin hatasız bir şekilde sisteme girilmesi önemlidir. Yapılan şikayetlere devlet tarafından olumlu ve olumsuz dönüşler en fazla 30 gün içerisinde sağlanmaktadır.

Bimer Şikayet Başvurusu

Bimer Şikayet Başvurusu Sorgulama

Bilişim ve iletişim teknolojilerinin gelişimine paralel olarak devlet tarafından hayata geçirilen halkla ilişkiler uygulaması olan BİMER aracılığıyla devlet ve vatandaş arasında iletişim kanalı oluşturulmuştur. Sağlıklı bir halkla ilişkiler yürütebilmek amacıyla güncel iletişim teknolojileri kullanılmıştır. Ülkenin her yerinden ve her zaman hızlı ve aktif bir şekilde vatandaşlar istek ve şikayetlerini BİMER üzerinden devlete iletebiliyor. Sadece kağıtla değil aynı zamanda telefon ve internet aracılığıyla da başvuru kabul eden BİMER’in ekonomik bir müracaat süreci getirdiğini söyleyebiliriz.

Alo 150 hattı aracılığıyla Başbakanlığa talep ve şikayetlerinizi iletme imkanına sahipsiniz. BİMER’e şikayetlerinizi iletirken telefon, internet ve mektup yöntemlerinden birini kullanabilirsiniz. Şahsen müracaatlarınızı BİMER kapsamında valilik, kaymakamlık ve bakanlıklara kurulan bürolardan yapabilirsiniz. Telefonla müracaat etmek için ise ülke genelinde kullanılan Alo 150 hattını kullanabilirsiniz. Sabit veya cep telefonlarınızdan arayabileceğiniz bu numarayla BİMER’e ulaşabilirsiniz. İnternet üzerinden BİMER’e ulaşmak için Başbakanlık resmi web sitesine girerek ilgili bölüme tıklayınız. Mektupla başvurmak için ise kaymakamlık, Başbakanlık veya valiliklerin halkla ilişkiler bürolarını kullanmak gerekiyor.

Alo 150 hattı üzerinden herhangi bir şehirden başvuru yapıldığında ilgili halkla ilişkiler görevlisi telefonu cevaplayarak bilgisayarından Başbakanlık resmi site üzerine vatandaşın kişisel bilgi ve müracaat sebebini kaydeder. Kaydedilen bu başvuru Valilik’te bulunan yetkili aracılığı ile Kaymakamlık, İl Müdürlüğü veyahut Bölge Müdürlüğü’ne iletilir. Başvuru burada neticelendirilerek müracaat sahibine cevap bildirilir. Eğer Başbakanlığı ilgilendiren bir müracaat söz konusuysa sistem üzerinden Başbakanlığa gönderilir. Dolayısıyla yerel seviyede çözümlenebilen başvurular Başkanlığa gelmeden yanıtlandığı için zaman ve maddi açıdan tasarruf elde edilir. BİMER uygulamasının en büyük avantajı web üzerinden yapılmasıdır. Bu sayede ülkenin en ücra köşesinden yapılan başvurular bile Başbakanlığa ulaşabilmekte ve takip edilebilmektedir.