E-Devlet

Bürokratik işlemlerden kapı kapı dolaşmadan gerekli hizmetleri e-devlet sayesinde alabileceksiniz.Bunun yanında hizmet almakla kalmayacak, merak ettiğiniz bilgilere rahatlıkla ulaşabileceksiniz.Örneğin, bir çocuğunuz oldu ve nüfusa nasıl ve ne zaman kayıt yaptırmanız gerektiğini bilmiyorsunuz. İşte bu sorunun cevabını artık en kısa yoldan bulabileceğiniz yer e-devlet olacaktır . Bu adresten yapmanız gereken tüm işlemleri okuyabilir böylece en doğru bilgiye ulaşabilirsiniz. Bunun dışında işsizlik ödeneğine başvurabilir ya da motorlu taşıtlar verginizi hesaplayabilirsiniz.

T.C. Kimlik Numaranızı bilmiyorsanız öğrenebilir veya PTT’den yolladığınız bir mektup ya da paketi takip edebilirsiniz. Sitede bu ve benzeri birçok işinizi sorunsuzca halledebilirsiniz. Şunu unutmayın ki çoğu işleminizi e devlet şifresi ile giriş yaparak gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu yüzden bu uygulamalardan sorunsuzca yararlanmak için en yakın PTT şubesine gidip şifrenizi almanız gerekiyor. Devlet Başlığı altında yapabileceğiniz işlemler: Tarihimiz, Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Adli ve İdari Yargı, Araştırma ve İstatistikler, Bilim ve Teknoloji, Devlet Sözleşme ve İhaleleri, Eğitim, Enerji, Doğal Kaynaklar ve Çevre, Kültür ve Turizm, Savunma ve Güvenlik, Sağlık, Tarım, Uluslar arası İlişkiler ve Konular, Mevzuat.

E-devlet internet sitesi siz vatandaşlara birçok kolaylıklar sağlamaktadır. Kurumsal olan işlerinizin birçoğunu evinizde internet başında rahat bir şekilde bu site üzerinden takip edebilir ve sorgulayabilir ve birçok kuruma iş başvurusu yapabilirsiniz. Siz de bu siteyi kullanarak ulaşmanız gereken kurumsal bilgileri elde edebilirsiniz. Sizde Milli Eğitim Bakanlığı öğrenci bilgi sistemine girerek sınav sonuçlarını öğrenebilir ve sınava gireceğiniz yeri bu site üzerinden sorgulayabilirsiniz. Yaptığınız adres değişikliklerinde Nufus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne site üzerinden girerek adres değişiklik bildiriminizi yerine getirebilirsiniz.

PTT ile ilgili halletmeniz gereken işleri evinizden e-devlet sitesi sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz, en yakın PTT yi bulabilir PTT kayıtlı gönderi takibini yapabilirsiniz. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’ndan aile hekim bilgisi, organ nakli bilgisi ve yeşil kart durum bilgisini sorgulayabilirsiniz. Siz de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünde uçuş mürettebatı lisansı ve rating müracaatını yapabilirsiniz. Tapu kadastroyla ilgili işlemlerinizi Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünden halledebilirsiniz tapu bilgilerini sorgulayıp tapu harçlarını sorgulayabilirsiniz. Döviz kurlarını her an gerçek bilgileriyle takip etmek isterseniz T.C. Merkez Bankası bölümüne girip öğrenebilirsiniz.

E Devlet Giriş İçin TIKLAYINIZ.

E Devlet Meslek Kursu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ev Hanımıyım Meslek Sahibi Olmak İçin Ne Yapmam Lazım?, Ücretsiz Devletin Meslek Kursu Sorgulama Programlarına Nasıl Ulaşılabilir?, Ücretsiz Meslek Edindirme Kursları?

Meslek kursu sorgulama işlemi internetten online olarak yapılabilmektedir. İnternetteki online sorgulama siteleri sayesinde “İşkur”un “Meslek Kursu Sorgulama” uygulamasını çalıştırabilirsiniz. Dolduracağınız birkaç alandan sonra sorgulama işlemini başlatabilirsiniz.

Meslek kursu sorgulama işlemi devletin kısayolu olan E-devlet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bildiğiniz gibi e-devlet sistemi içerisinde birçok devlet uygulamasını barındırıp sorgulama işlemi için halkın hizmetine sunulan bir projedir. Fakat e-devlet sistemine giriş için en çok kullanılan yöntem olan “E-devlet şifresi” kişiye özel olarak PTT’lerden 2 TL karşılığında alınmakta. Yani sisteme girip sorgulama yapmanız için ücret karşılığında şifre almanız gerekiyor. Fakat meslek kursu sorgulama işlemi için bu ücretlendirme geçerli değildir. E-devlet üzerinden meslek kursu sorgulama sayfasına girildiğinde sizden kimliğinizin doğrulanması istenmemektedir. Bu sayede hiçbir giriş yapmadan kolaylıkla sorgulamanızı gerçekleştirebileceksiniz. E-devlet meslek kursu sorgulama uygulamasına yandaki linkimizi tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

MESLEK KURSU SORGULAMA UYGULAMASI NASIL ÇALIŞTIRILIR?

 

Uygulamayı çalıştırmak için öncelikle size vermiş olduğumuz link ile sayfaya giriş yapın. Ardından karşınıza çıkan ekranda sorgulamak istediğiniz meslek kursunun il ve ilçesini seçin. Kurs türü, Meslek ve Başlangıç Tarihi gibi alanları da doldurduktan sonra “Ara” butonuna tıklayın. Karşınıza İşkur tarafından sağlanan meslek kursları listesi gelecektir. Bu listeden gözünüze çarpan bir kurs çıkarsa detayını öğrenmek için listenin sağında bulunan “Detay” yazısına tıklayın. Karşınıza seçtiğiniz kurs ile alakalı bir.ok bilgi gelecektir.

Eğer Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından sağlanan Meslek kursu sorgulama sayfasına ulaşmak istiyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/kugm-meslek-kurslari-sorgulama adresinden giriş yapabilirsiniz. Fakat bu uygulama için E-devlete giriş yapmanız gerekecektir.