E Devlet İmei Sorgulama

Günlük hayatta genelde kullandığımız her ürünün bir seri numarası bulunmakta. Fakat özellikle cep telefonlarında normal seri numarasının yanı sıra aynı bizdeki kişiye tanımlı Tc kimlik numarası sistemi gibi bir Imei numarası bulunmaktadır. Orijinal alınan cep telefonlarında herhangibir sıkıntı yaşanmazken kaça telefonlara yüklenen rastgele seçilen ımei numarası bazı sıkıntılar çıkarmaktadır.

Son zamanlarda artarak devam eden ve piyasaya hukuk dışı sürülen kaçak telefonlardan bazıları orijinallerinden ayırt edilemediği için bu tür telefon kullanıcıları mağdur olabilmektedir. Bundan ötürü kesinlikle internet üzerinden IMEI sorgulama hizmetlerini yerine getirerek telefonunuzun ve IMEI numarasının orijinal olup olmadığını tespit etmelisiniz. Bunun için birçok yöntem ve sorgulama sayfası yapılmıştır. Fakat güvenliğine inandığınız sayfaları seçmenizi ısrarla tavsiye ederiz. Bunlardan en bilindik olanı e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmaktır.

Herkesin bildiği gibi kaçak olarak yurt içine sokulan telefonlar için kaçak IMEI numaraları girildiğinin tespit edilmesinin ardından telefon kilitlenmekte ve bir daha o telefon kullanılamaz hale getirilmektedir. İşte bu sebeple sizler de böyle kötü bir durum ile karşılaşmak istemiyorsanız kesinlikle bu sorgulama işlemini yerine getirmelisiniz.

CEP TELEFONUNUZDAN IMEI NUMARASININ NASIL ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.

Cep telefonunuzun hangi ımeı numarası ile çalıştığını öğrenmek için *#06# tuşlarına basarak öğrenebilirsiniz. Bu numara ile IMEI sorgulama yaptırabilirsiniz.

ONLİNE İŞLEMLERDEN IMEI SORGULAMA

BTK ( bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu ) tarafından hazırlanan web sitesinden IMEI Sorgulama bölümünden telefonunuzdaki 15 haneli ımeı numarasını ve sistem güvenliğini sağlamak amaçlı bulunan karakter girişini yaparak bu ımeı numarasının kayıtlı olup olmadığının sorgusunu yapabilirsiniz.

IMEI SORGULAMA

Telefon imei sorgulama nasıl yapılır gibi sorulara birlikte cevap bulmaya çalışacağız. En basit şekli ile imei numarasını merak eden mobil telefon kullanıcıları telefonlarının arama bölümüne *#06# yazıp, ardından YES tuşuna basmaları gerekiyor. Bu basit adım sayesinde kısa bir süre içerisinde mobil akıllı cihazınızın imei numarasını öğrenebileceksiniz. Bir diğer seçenek de ise cihazın veya cihaz kutusunun üstünde imei numarası yer almaktadır. İMEİ numarası genellikle cihazın bil veya batarya bölümüne yakın bir yerde yapışkan bir bant üzerine yazılı halde bulunmaktadır. Dikkatli bakıldığı taktirde rahatlıkla görülebilmektedir.

1980’li yıllarda yavaş yavaş hayatımıza giren elektronik eşyaların bulunması veya tespit edilmesi amacı ile IMEİ numara uygulaması geliştirildi. Bu sayede her bir elektronik cihazın kendine has bir imei numarası oldu ve bu şekilde cihazların takibi kolaylaştı. Elektronik cihazlarda imei numarasına en çok başvurulan durumlar, genellikle akıllı cihazın çalınması gibi durumlar ile karşılaşıldığı zaman olmaktadır. Bu numara sayesinde cihazın takibi yapılabilmekte, uygun görüldüğü taktirde cihaz kilitlenebilmektedir.

Bir kaç basit adım ile imei sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bunlara sırası ile değinecek olursak;

  1. Yukarıda bahsettiğimiz gibi telefon uygulamasından kod tuşlama ile yapılan işlem; bunun için*#06# yapmanız ve ardından arama tuşuna basmanız yeterli olacaktır.
  2. İkinci sırada ise telefon bataryası üzerinde yapıştırılmış imei numarası okuma yöntemidir. Burada bazı sıkıntılar vardır. Çünkü son zamanlarda piyasaya sürülen pek çok telefonun bataryası çıkarılamamaktadır. Bataryası çıkarılan cihazlara gelecek olursak, öncelikle cihazınızı kapatın, ardından arka kapağı çıkarın ve sonrasında batarya üzerinde yer alan imei numarasını okuyun.
  3. Bir diğer yöntem ise telefon ayarlarından yapılan ımei kontrolüdür. Bunun için ise Ayaralr- Telefon hakkında- durum menülerini takip ederek rahatlıkla ilgili menüye ulaşabilirsiniz.
  4. Dördüncü sırada ise Google yönetici paneli vasıtası ile imei adresine ulaşma seçeneğidir. Burada Google hesabı ile kaç cihaza bağlanıldı ise bu cihazların imei kayıtları tutulmaktadır.
  5. Beşinci sırada ise fastboot adı verilen komut yer almaktadır. Bu yöntem diğerlerine göre daha karmaşık olması nedeni ile pek bilinmemekte ve kullanılmamaktadır.