Emekli Sandığı Emekli Maaş Bilgisi Sorgulama

Emekli Sandığı Emekli Maaş Bilgisi Sorgulama

Emekli maaş sorgulama sistemi 5434 sayılı kanun ile birlikte kamuda çalışan memur ve askeri personelin emeklilik halleri sırasında ölümleri durumunda dul ve yetimlerin alacağı maaşı hesaplamaktadır.

Emekli sandığı emekli maaş sorgulama  sistemi internet üzerinden alacağınız aylık miktarı kolaylıkla öğrenebilmenizi sağlamaktadır. Bu hizmet Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından internet üzerinden ücretsiz bir şekilde sizlere sunulmaktadır. Herhangi bir SGK kurumuna başvuru yapmadan oturduğunuz yerden emeklilik konusunda tüm bilgileri kolaylıkla öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden şifresiz sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için internet sitemiz üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu e-hizmet uygulamasına kolaylıkla erişebilirsiniz. Herhangi bir şifre bilgisi girmeden emeklilik bilgilerine doğrudan ulaşabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumunun istediği TC kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olduğunuz il, cilt numarası ve doğum yılı bilgisini girerek tüm bilgileri hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Sitemizde bulunan elektronik emeklilik tablosu sayesinde emeklilik yaşınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Emekli Sandığı Emekli Maaş Bilgisi Sorgulama şartları nelerdir?

Emeklilik hesaplama tablosu 1999 yılında yürürlüğe girerek sigortalı olarak çalışan kişilerin ne zaman emekli olacaklarını kolayca öğrenebilmeleri için hazırlanmıştır.  Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlemiş olduğu gereklilikleri tam olarak yerine getiren yükümlü kurum tarafından emekli olmaya hak kazanmaktadır. Emeklilik hakkı kazanan kişilere kurum hak sahiplerine emekli maaşı bağlamaktadır. Emeklilik hakkını kazanabilmek için erkek yükümlünün 60 yaşını doldurmuş olması ve 7000 gün sigortalı olarak çalışması veya erkek yükümlünün 60 yaşını doldurmuş olması, 25 yıl sigortalı bulunması ve en az 4500 gün emeklilik primini yatırması gerekmektedir. emeklilik primini yatıran yükümlü emekli olmaya hak kazanmaktadır. 1999 yılında yapılan yeni kanundan önce
çalışmaya başlamış kişiler için eski hükümler geçerli olmaktadır. 1999 yılından sonra çalışan kişiler kanunun belirlemiş olduğu hükümlere uymak zorundadır 1999 yılından beri emeklilik yaşı erkeklerde 60 kadınlarda ise 58 yaş günü olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte yaşlılıktan emeklilik sitemi de işlevini sürdürmeye devam etmektedir. Bu sisteme göre 60 yaşını aşmış fakat prim gün sayısını doldurmamış kişiler emeklilik hakkı kazanabilmektedir. Bu hakkın oluşması için 5800 gün sigortalı olarak kişinin çalışması gerekmektedir.

Emekli sandığı emekli maaşı sorgulama  sistemi internet üzerinden her türlü işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilmenizi sağlamaktadır.

E-devlet Emekli Maaşı Sorgulaması

E-Devlet dünyasının hayatımızdaki edindiği yer hiç kuşkusuz inkar edilemez. Çünkü milyonlarca Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarına zahmetsiz, sorunsuz bir hizmet sunma anlayışı ortaya çıktı. Üstelik herhangi bir kamu kurum ve kuruluşuna gitmeden oturduğunuz yerden 7 gün 24 saat boyunca hizmet alma şansı elde ettik. İlk kullanıma sunulan e-devlet ile şimdiki e-devlet arasında dağlar kadar fark bulunmaktadır. İlk etapta deneme amacı ile yayına başlayan site, sonrasında ise aklınıza gelebilecek her türlü işlemin internet ortamına aktarması ile gücüne güç kattı.

E-Devlet sistemi üzerinde aklınıza gelebilecek her türlü kamu kurum ve kuruluşu hizmet sunmaktadır. E-Devlet üzerinde en çok tercih edilen kurumlardan bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kurumu ve hizmetleridir. Bu hizmetler daha çok 3 başlık altında aranmaktadır. 4a, 4b, 4c hizmetleri adı verilen bu hizmetleri, önceki adlarına göre sıralayacak olursak, 4a- ssk hizmet bilgisi, 4b- bağkur hizmet bilgisi, 4c ise yazımzın başlığı da olan e-devlet emekli maaş sorgulaması hizmet bilgisinden oluşmaktadır.

Böyle bir başlık için yapılabilecek sorgulama ise tabi ki e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bunun için ise yine olmazsa olmazlarımız arasında yer alan e-devlet şifresine ihtiyacımız olacaktır. Yine diğer tüm yazılarımızda da ele aldığımız gibi bu şifreyi PTT şubeleri ve müdürlüklerinden ilk kez şifre alacaklar 2 TL, ikinci kez şifre alacaklar ise 4 TL hizmet bedeli ödemek zorunda kalacaklardır. Bu işlemden sonra kapalı bir zarf içerisinde şifre sizlere teslim edilecektir. Sonra bu şifre ile sisteme giriş yapmanız ve bilgileri eksiksiz ve doğru girmeniz gerekmektedir. Bu işlemden sonra ise sistem ilk kez giriş yapan vatandaşları otomatik olarak şifre değiştirme ekranına yönlendirecektir. Bunun sebebi ise kişisel bilgilerinizin güvenliğinin sağlanmasıdır. Bunun için ise pek çok güvenlik seçeneği sunulmaktadır. En çok tercih edileni ise e-devlet şifresi ile yapılan giriş işlemidir.

4C emekli maaşı sorgulaması yapmak için kişisel bilgilerinizi girmeniz ve ardından sisteme giriş seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Böylelikle emekli maaşınız ile ilgili tüm bilgilere kısa bir süre içerisinde; üstelik yerinizden kıpırdamadan öğrenebilirsiniz.