Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Ne KadarEmekli maaşı alırım hesaplama yapılarak emekli olunduğunda ne kadar maaş alınacağı bulunabilir. Maaşlar çalışılan yıllara, prim ödemelerine ve emekli olunacak sandığa göre farklılık gösterir. Ayrıca emekli maaşı için yapılan resmi değişiklikler göz önünde bulundurulmalıdır. 4A, 4B ve 4C emeklilik hesaplamaları da farklı şekilde yapılır.


4A Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplama Formülü


4A yani SSK emeklisi maaşı hesaplama da 3 farklı yöntem kullanılmaktadır. 3 farklı yöntem kullanılmasının nedeni yapılan yasal değişiklikler olup 2000 ve 2008 yılları kilit rol üstlenmektedir. 2000 yılından önce 4A sigorta girişi yapılan kişilerin emeklilik maaşı hesaplanırken 3 unsur göz önüne alınır. Bunlar gösterge rakamı, aylık bağlama oranı ve katsayıdır. Gösterge rakamı hesaplanmasında kişinin son 10 yıllık kazancı baz alınıp yıllık ortalama geliri hesaplanmaktadır. Bu hesaplama sonucu elde edilene yıllık ortalama gelir gösterge tablosunda yer alan veriler ile kıyaslanarak en yakın değer gösterge rakamı olarak belirlenmektedir. Katsayı değeri olarak 12000 değeri kabul edilmektedir. Aylık bağlama oranı ise %60’tır. Bu 3 değerin çarpımı sonucu elde edilen sonuç sizin emekli maaşınızı ortaya koymaktadır.


2000 ile 2008 yılları arasında 4A sigorta girişi yapılan kişilerin emekli maaşlarının hesaplanmasında ise farklı bir formül kullanılmaktadır. Yeni formüle göre 2 değer emekli maaşının hesaplanmasında kullanılmaktadır. Bu değerlerden ilki güncelleme katsayısıdır. Güncelleme katsayısı kişinin emekli olacağı yıldan bir önceki yıl açıklanan büyüme ve TÜFE rakamları baz alınmaktadır. Örneğin 2030’da emekli olacak birisi için 2029’da açıklanan büyüme oranı ve TÜFE baz alınmaktadır. Emekli maaşı hesabında kullanılan ikici değer ise aylık bağlama oranıdır. Güncelleme katsayısı ile aylık bağlanma oranının çarpımı kişilerin emekli maaşını ortaya çıkarmaktadır.

Son olarak ise 2008 yılından sonra 4A sigorta girişi yapılan kişilerin emekli maaşı hesaplama formülü ise ortalama aylık kazanç ve bağlanma oranı etkili olmaktadır. Ortalama aylık kazanç hesaplanmasında güncellenme katsayısı kullanılırken aylık bağlanma oranı ise %40 olarak değerlendirilmektedir.


E-devlet üzerinden 4A Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Sorgulama Nasıl Yapılır?


E-devlet’ten 4A emekli aylığı sorgulamak için ilk olarak sisteme giriş yapılmalıdır. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına “4A emekli aylık bilgisi” yazarak emekli aylığı sorgulaması yapabilirsiniz. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri arasında 4A emekli aylığı kesintileri, 4A emekli aylık bilgisi belge doğrulama gibi seçenekleri de bulabilirsiniz. Hizmetler kısmından Sosyal Güvenlik Kurumu’nu seçerek tüm SGK hizmetlerini görüntüleyebilirsiniz. Tamamen ücretsiz olarak tüm hizmetleri sadece giriş yaparak kullanabilirsiniz.

4A EMEKLİ AYLIK BİLGİSİ İÇİN TIKLAYINIZ.


E-SGK İle Emekli Aylığı Hesaplama


Emekli maaşı hesaplama e-SGK üzerinden yapılabilir. Sorgulama için https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/servlet adresinden sisteme giriş yapılmalıdır. Doldurmanız gereken bilgileri doldurduktan sonra “Sorgula” butonuna tıklayarak hesaplama yapılır. Doldurulması gereken bilgileri şu şekildedir;
• Kimlik numarası
• SGK sicil numarası
• Baba adı
• Nüfusa kayıtlı olunan il
• Doğum tarihi


4B Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplama İşlemi?


Eski adıyla BAĞ-KUR emekli maaşı hesaplama için birkaç kriter göz önünde bulundurulmalıdır. Buradaki kriterlerden en önemlisi şahsın emekli olduğu dönemdir. Çünkü emekli hesaplama formüllerinde kullanılan kalemler bazı dönemlerde değişiklik göstermiştir.
• 2000 yılı öncesi hesaplama: Primin %70 ‘i maaş olarak bağlanmaktadır.
• 2000-2008 arası hesaplama: Ağırlıklı ortalama x Aylık Bağlama oranı = 4B maaş
Ağırlıklı ortalama = 2000-2008 yılları arası prim gün sayısı / Toplam prim gün sayısı
• 2008 sonrası hesaplama: Ağırlıklı ortalama x Aylık bağlama oranı = 4B maaş
Ağırlıklı ortalama: Büyüme hızı ve Tüfe rakamları ortalaması


E-devlet üzerinden 4B Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Sorgulama Nasıl Yapılır ?


4B emekli aylığı sorgulama online olarak e-Devlet üzerinden yapılabilir. Online olarak sorgulama için E-devlet sisteminde kaydınızın olması gerekmektedir. Maaş hesaplama işlemi https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-hesaplama adresi üzerinden yapılmaktadır. Bu sayfaya giriş yapıldıktan sonra sizden giriş yapmanızı isteyecektir. Size uygun giriş yöntemlerinden bir tanesini (Mobil imza ile giriş, elektronik imza ile giriş, internet bankacılığı ile giriş vs. ) kullanarak sisteme giriş yapılır. Burada hesaplanan değer yaklaşık bir değerdir. Yani tam olarak sizin alacağınız ücret olmayabilir. Sorgulama yaparken kurum ibaresi yanında “Esnaf” ya da “Tarım” ifadeleri yer almaktadır. Burada size uygun kriter hangisi ise onu girmeniz gerekmektedir. Diğer bilgileri de doğru bir şekilde girdikten sonra yaklaşık olarak emekli maaşı hesaplanacaktır.

Emekli Sandığı Emekli Maaş Bilgisi Sorgulama

Emekli maaş sorgulama sistemi 5434 sayılı kanun ile birlikte kamuda çalışan memur ve askeri personelin emeklilik halleri sırasında ölümleri durumunda dul ve yetimlerin alacağı maaşı hesaplamaktadır.

Emekli sandığı emekli maaş sorgulama  sistemi internet üzerinden alacağınız aylık miktarı kolaylıkla öğrenebilmenizi sağlamaktadır. Bu hizmet Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından internet üzerinden ücretsiz bir şekilde sizlere sunulmaktadır. Herhangi bir SGK kurumuna başvuru yapmadan oturduğunuz yerden emeklilik konusunda tüm bilgileri kolaylıkla öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden şifresiz sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için internet sitemiz üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu e-hizmet uygulamasına kolaylıkla erişebilirsiniz. Herhangi bir şifre bilgisi girmeden emeklilik bilgilerine doğrudan ulaşabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumunun istediği TC kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olduğunuz il, cilt numarası ve doğum yılı bilgisini girerek tüm bilgileri hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Sitemizde bulunan elektronik emeklilik tablosu sayesinde emeklilik yaşınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Emekli Sandığı Emekli Maaş Bilgisi Sorgulama şartları nelerdir?

Emeklilik hesaplama tablosu 1999 yılında yürürlüğe girerek sigortalı olarak çalışan kişilerin ne zaman emekli olacaklarını kolayca öğrenebilmeleri için hazırlanmıştır.  Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlemiş olduğu gereklilikleri tam olarak yerine getiren yükümlü kurum tarafından emekli olmaya hak kazanmaktadır. Emeklilik hakkı kazanan kişilere kurum hak sahiplerine emekli maaşı bağlamaktadır. Emeklilik hakkını kazanabilmek için erkek yükümlünün 60 yaşını doldurmuş olması ve 7000 gün sigortalı olarak çalışması veya erkek yükümlünün 60 yaşını doldurmuş olması, 25 yıl sigortalı bulunması ve en az 4500 gün emeklilik primini yatırması gerekmektedir. emeklilik primini yatıran yükümlü emekli olmaya hak kazanmaktadır. 1999 yılında yapılan yeni kanundan önce
çalışmaya başlamış kişiler için eski hükümler geçerli olmaktadır. 1999 yılından sonra çalışan kişiler kanunun belirlemiş olduğu hükümlere uymak zorundadır 1999 yılından beri emeklilik yaşı erkeklerde 60 kadınlarda ise 58 yaş günü olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte yaşlılıktan emeklilik sitemi de işlevini sürdürmeye devam etmektedir. Bu sisteme göre 60 yaşını aşmış fakat prim gün sayısını doldurmamış kişiler emeklilik hakkı kazanabilmektedir. Bu hakkın oluşması için 5800 gün sigortalı olarak kişinin çalışması gerekmektedir.

Emekli sandığı emekli maaşı sorgulama  sistemi internet üzerinden her türlü işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilmenizi sağlamaktadır.