E Devlet İstirahat Parası Sorgulama

SGK rapor parası sorgulama işlemi ile işinizden ötürü almış olduğunuz rapor paralarının yatıp yatmadığını öğrenmeye yöneliktir.

Sigortalının çeşitli sebeplerden ötürü iş kazasın geçirmiş olması, meslek hastalığına yakalanması ya da rahatsızlık ve analık hallerinde, Kurumca yetkilendirilen doktor ya da sıhhat heyeti raporlarında belirtilmiş zaman diliminde istirahat yapması ve belli bir süre çalışamama halidir. Rapor parası sorgulama işleminin yasadaki tanımı  iş göremezlik belgesidir.

Belli Bir Süre iş göremezlik raporu alan değil kriterlere uygun olarak belirlenmiş şartlara göre SOSYAL GÜVENLIK KURUMU aracılığıyla çalışana ödenir. İnternet üzerinden yapılmış olan müracaat incelenerek elektronik ortamdan tediye yapılır ve sigortalı iş göremezlik ödeneğini Ziraat Bankası aracılığıyla alabilir.

SGK Rapor Parası Nereden Alınır?

  1. PTT Şubeleri
  2. Ziraat Bankası

Sgk rapor parası edinilen raporla ilgili dokümanların SGK’ya erişmesinin ardından kurum aracılığıyla yapılmış olan analiz sonucu olarak sonuçlandırılır. Yapılmış Olan incelemeden ardından belli bir süre iş göremezlik ödeneği ödemesini  SGK ile Anlaşmalı PTT şubelerine ya da Ziraat Bankasına yatırır.

İstiraat parası diğer değişle rapor parası çalışamadığımız ve rapor alarak geçirdiğimiz bir döneme ait çalıştığımız kurumdan alamadığımız maaşın sgk kurumundan verilmesidir.

Çalışanların rahatsızlıklarından dolayı iş göremez durumunda hastanelerden aldıkları istirat raporuna karşılık SGK bu döneme ait parayı gerekli şartlar sağlandıktan sonra ptt şubelerine yatırır.

İstiraat parası yatırılıp yatırılmadığını edevlet şifreleri ile www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak kontrol edebilirler.

Geçici olarak düzenlenmiş olan istiraat raporunun bir örneğini çalıştığımız kuruma teslim etmemiz ve çalıştığımız kurumun sgk  bildirmesi gerekir.

İş veren kurum çalışan hakkında gerekli tüm bilgileri sosyal sigortalar kurumuna eksiksiz olarak bildirmeli ve sgk da ne kadar rapor parası ödeneceğini bu bilgileri esas alarak düzenlemekle yükümlüdür.

E Devlet Şifresiz Ssk Rapor Parası Sorgulama

Ssk rapor parası sorgulama işlemi internet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Web tabanlı online sorgu uygulaması sayesinde aradığınız bilgiye kısa süre içerisinde ulaşabileceksiniz. Tek yapmanız gereken size vereceğimiz adımları eksiksiz olarak uygulayıp sorgulama işlemini tamamlamanızdır. Vereceğimiz adreste sizden istenecek olan bilgileri gösterilen alanlara eksiksiz bir şekilde girip sorgulama işlemini tamamladığınızda “Ssk rapor parası sorgulama sonuç menüsü” karşınıza çıkacaktır. Bu menüden ssk emeklilik hakkında birçok bilgiye kolaylıkla ulaşabileceksiniz.

Ssk rapor parası sorgulama işlemini tamamen ücretsiz olarak internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bildiğiniz gibi birçok devlet uygulaması devletin internetteki kısayolu olan “e-devlet” üzerinden gerçekleşmekte. Yüzlerce uygulama bu platform üzerinden anında çalıştırılabilmekte ve hızlıca sonuçları listeliyebilmektedir. Bu platforma giriş için de devlet şifresi gerekmektedir. Ssk rapor parası sorgulama uygulaması e-devlet platformu haricinde tamamen ücretsiz bir online sorgulama sitesi olan E-SGM  Hizmet Ekranı tarafından da gerçekleştirilebilmektedir. E-SGM ekranı sorgulama öncesi sizden kimlik numaranızı ve kimlik kağıdınızda yer alan birkaç bilgiyi istemektedir. Bu bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra SSK Rapor parası sorgulama işlemine geçebileceksiniz.

Hemen yanda verilen Ssk Rapor Parası Sorgulama linkini tıklayarak Ssk Rapor Parası Sorgulama internet adresinden ya da sayfasından uygulamaya direk ulaşabilirsiniz. E-SGM Ana ekranını açtığınızda Uyruğunuzu, T.C. Numaranızı, cilt numaranızı, doğum tarih ve nüfus gibi kimlik bilgilerini doğru ve eksiksiz doldurduktan sonra “sorgula” butonuna tıklayınız. Sağ tarafta menü kısmı açılacaktır. Buradan İşgörmezlik bölümüne tıklayın. Son olarak ise SSK’ya bağlıysanız 4A yazan yeri tıklayın, eğer Bağ-Kur’a bağlıysanız 4B’yi tıklayın. Bu sayede kolaylıkla Ssk rapor parası sorgulama işlemini tamamlamış olacaksınız.