GSS Borç Sorgulama

GSS Borç Sorgulama

Genel sağlık sigortası sorgulama son yıllarda en çok sorgulaması yapılan sosyal güvenlik sistemlerinden biri olarak nitelendirilebilir. Bu sorgulama sisteminin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler vereceğiz. Ancak öncelikle tanımını incelememizde fayda vardır. Bu sigorta sistemi tüm çalışanları tek pota içerisinde değerlendiren bir yapı olarak nitelendirilebilir. GSS Sorgulama Çalışan ve çalışmayan her bireyin sağlık imkanlarından etkin bir biçimde faydalanmasını sağlayan bir sistemdir.
Devlet memuru, işçi veya özel sektör çalışanları GSS kapsamında gösterilmezler çünkü zaten bu kişilerin sigorta primleri düzenli bir biçimde yatar ve sağlık imkanlarından da etkin bir biçimde faydalanırlar. Bu durumu bir diğer kesim yani çalışmayanlar için söyleyemeyiz. Yeni sisteme göre çalışmayan kişiler gelir testi yaptırarak GSS borç kapsamına alınmakta ve böylelikle sağlık imkanlarından faydalanabilmektedirler.

GSS Sistemi Kimlere ve Nasıl Uygulanıyor?

Sosyal devletlerin en büyük amaçlarından biri tüm vatandaşlarına eşit hizmet sunmak ve onların hayatlarını idame ettirebilecekleri şartları sağlamaktır. Oluşturulmuş olan bu sosyal güvenlik yapısı da tamamen bunu karşılar niteliktedir. Diyelim ki bir işiniz var ve düzenli bir biçimde çalışıyorsunuz.

Bu durumda işvereniniz sigortanız düzenli bir biçimde yatırıyorsa her hangi bir sıkıntı olmayacaktır. Çünkü zaten GSS primleriniz yattığı için sağlık imkanlarından faydalanabilir ve hastanelere gidebilirsiniz. Ancak çeşitli sebeplerden ötürü işten çıktınız ve bu süreç biraz uzadı işsizlik fonundan yararlanarak geçiminizi devam ettiriyorsunuz. Eğer kendinize yeni bir iş bulamadıysanız tüm kanallar kapandıysa yeni bir iş bulana kadar ki süreçte GSS prim sorgulama üzerinden gelir testi yaptırarak ücretsiz sağlık koşullarından faydalanabileceksiniz.

GSS Borcu Sorgulama İnternet Üzerinden Yapılabilir mi?

SGK GSS sorgulama yapmak artık son derece kolay çünkü internet üzerinden kolay bir biçimde istenilen bilgilere ulaşmak mümkündür. Bu sistem ilk çıktığı zamanlarda yoğun eleştirilere sahne olmuştu. Eleştirilerin odak noktası da genel olarak okulun bitmesinden sonra üniversiteye hazırlanan kişilerin de GSS borçlarının çıkıyor olmasıdır. Genel Sağlık sigortası borç sorgulama rutin yapılmalıdır.

Sistemin ilk uygulanması aşamasında belli başlı sıkıntılar ortaya çıkmış olsa da arızalar giderildikten sonra sosyal devletin en güzel dinamitlerinden biri olabileceği açıktır. Sitemiz üzerinden bu GSS borç sorgulama gerçekleştirmek için aşağıda bulunan GSS prim Sorgulama linkine tıklamanız yeterlidir.

GSS BORÇ SORGULAMA NASIL YAPILIR ?

GSS yani Genel Sağlık Sigortası, kısacası kamu idarelerinde çalışanları, isteğe bağlı sigortalı olan kişileri ve kendi ad ve hesabına bağımsız çalışanları kapsayan bir sağlık sigortasıdır. İlgili kimseler tarafından merak edilen GSS Borç Sorgulama ise, şimdi anlatacağım şekilde yapılmaktadır.

Öncelikle bilgisayarınızla veya internet uyumlu telefonunuz ya da tabletinizle web sayfasını açarak arama motorunuzda ” https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf ” adresini aratınız. Aratmanızın ardından karşınıza Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu başlıklı bir web sayfası gelecektir. ” WEB TAHSİLATI ” kısmının hemen altında ” Borç Sorgulama ” bölümünde yer alan üç kategori bulunmaktadır. İlk olarak ” Sorgu Türü ” kategorisini seçerek ” 4a İşveren Ödemeleri, 4b Sigortalı Ödemeler, Diğer Ödemeler ” seçeneklerinden size uygun olanı seçiniz.

Ardından bir alt kategori olan ” Sorgu Tipi ” kısmından ” İşveren Cari Dönem, İşveren Geçmiş Dönem, İşveren 6111 Yapılandırma, İşveren İpc Tahsilatı, İşveren İcra Dosya Tahsilatı, İşveren İcra Taksit Tahsilatı, İşveren İcra Taksit Peşinatı, İşveren İcra Toplam Borç Tahsilatı, Bağ-Kur Cari Dönem, Bağ-Kur Geçmiş Dönem, Bağ-Kur Sgdp, Tarım Tevkifat Kira Tahsilatı, Avans – Kişi Borcu – Yersiz Ödeme, Ek Kar – Fatura Alacaklar, 4a Tarım 292518-Ggs Prim, Ek5,Ek6,5g,4a Kısmi İbs, Topluluk, Topluluk 6111 Yapılandırma Tahsilatı, İsteğe Bağlı 6111 Yapılandırma Tahsilatı ” seçeneklerinden size uygun olanı işaretleyiniz. Son olarak da ” Sicil No ” kısmını girerek güvenlik kodunu yazıp BORÇ SORGULA butonuna tıklayınız ve bu şekilde GSS borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

GSS Borç Sorgulaması yapabilmek için ” https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr/WebTahsilat/index.jsf ” adresini ziyaret ederek gereken bilgileri doldurmanız yeterli olacaktır.