GSS Prim Borcu Sorgulama

GSS Prim Borcu Sorgulama

GENEL SAĞLIK SİGORTASI BORÇLARINIZI İNTERNET ÜZERİNDEN SORGULAYIN!!!

Genel sağlık sigortası ülkemizde çoğu kişinin yararlandığı önemli hizmetlerden biridir. Pek çok kişi genel sağlık sigortası hakkında habersiz olduğu için problemler yaşamaktadır. Genel sağlık sigortası sigortalı olarak çalışmayan her kişinin devlet tarafından güvenceye alınması durumudur. Devlet tarafından güvenceye alınan kişiler belli bir pirim ödemesi sonucunda sağlık sigortasına sahip olmaktadır.

GENEL SAĞLIK SİGORTASINA BENDE TABİ MİYİM?

Genel sağlık sigortasına herkes tabi olmaktadır. Yalnız öğrenci olma durumunda genel sağlık sigortası devlet tarafından ödenmektedir. Lisede okuyan öğrencilerde 20 yaş üniversitede okuyanlarda ise 25 yaş sınırı bulunmaktadır.

Üniversitede okuyan erkekler 25 yaşından sonra sigortalı bir işe girmediyse genel sağlık sigortası pirimi ödeyecektir. Kızlarda bu durum çok daha farklıdır. 2008 yılından önce babasının sigortasından yararlanan kız çocukları üniversiteden sonra da sağlık sigortalarından yararlanmaya devam edebilir. Bu durum içinde bazı şartlar aranmaktadır.

Genel sağlık sigortası ödemesi zorunlu olan diğer bir grup yarı zamanlı çalışanlardır. Yarı zamanlı çalışanlar 30 günlük piriminin dolduramadığı günlerde genel sağlık sigortalıdır. Bu günleri fark olarak ödemektedir.

GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİM BORCUMU NASIL ÖĞRENİRİM?

GSS prim borcu sorgulama işlemi gelişen teknoloji ile birlikte çok daha kolay bir hale gelmiştir. Artık internet üzerinden rahatlıkla borçlarınızı sorgulayabilirsiniz. Ödenecek borç tutarınızı öğrenmek için Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesi üzerinden SGK borç sorgulama hizmetine girebilir ve gerekli bilgilerinizi girerek borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

İnternet üzerinden öğrenmek istemeyenler için Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun şubeleri borç sorgulama için kullanılabilecek devlet daireleridir. Size en yakın şubeye ulaşarak borç sorgulama işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Borcunuzu ödeme konusunda duyarlı davranmanız sizin için çok daha fazla avantajlı olacaktır. Aksi takdirde borçlarınız birikip ödemesi çok zor rakamlara da ulaşabilir.