İcra Dosyası Sorgulama

İcra Dosyası Sorgulama

İcra Dosyası Sorgulama yaparak çeşitli sebeplerden ötürü ödenmeyen borçlarınız ile ilgili hakkınızda icra davası olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bankalar, senet imzalama, devlet kurumlarına olan borçlar, kişisel borçlar, kefil olma ve daha birçok sebepten ötürü hakkınızda icra davası açılmış olabilir. İcra yolu ile teminat altına alınmış maddi değere göre sizin maddi varlıklarınız ile ilgili işlem yapılır.

Ev, Arsa, Maaş, Araba, Eşyalar icra takibine konu olabilecek ayrıntılar arasında bulunmaktadır. İcra dosya sorgulama yaparak yukarına saydığımız sebeplerden ötürü bir davanız var mı bunu öğrenebilirsiniz.

İcra İşlemi Nedir, Nasıl Başlatılır?

İcra işlemi kişilerin hukuka konu olmuş borçlarından ötürü kazanılan dava’da borcun tahsil edilmesinin sağlanmasıdır. Bunun için icra eksperleri devreye girerek eşya analizi yapmakta ve maddi boyutuna göre alacaklının borçlarının tahsili gerçekleştirilmektedir. Eğer hakkınızda herhangi bir borç kararı var ise GİB üzerinden bunu öğrenebilirsiniz. Borcunuzu kısa süre içerisinde ödememeniz halinde icra takibi başlatılır.

E Devlet İcra Dosyası Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Devletin son yıllarda tüm resmi kurum ve kuruluşlarda yapılan işlemleri internet üzerinden vatandaşa sunması devletin temiz ve şeffaf toplum olgusunun bir parçasıdır. Bu olgunun böyle devam etmesi tabiki hem vatandaş hem de devlet açışından veya vatandaşın devlete devletinde vatandaşa olan görev ve sorumluluklarını yarine getirmesi açısından çok önemlidir. Bütün devlet hizmetlerini internet üzerinden vatandaşa sunmak için e devlet sistemi geliştirilmiştir. Devlet bu sistemi tüm vatandaşlara kullandırmayı hedeflemiştir. Edevlet giriş yaparak E devlet sistemi ile E Devlet İcra Dosyası Sorgulaması yapabilmek  için e devlet şifresi almanız gerekmektedir. E devlet şifrenizi PTT şubelerinden 4 TL karşılığında alabilirsiniz.

İcra Dosyası Takibi Nasıl Yapılır ?

İnternet Kullanımı artışı ile resmi dairelerdeki aşırı yoğunlukta e devlet sistemine kaymış durumda. E devlet sisteminden yapabileceğimiz sorgulamalar arasında icra dosyası sorgulama hizmeti de mevcuttur. İcra sorgulama işlemleri tüm vatandaşlarımızın kullanması gereken bir sistemdir. Bir çok vatandaşımız bu hizmetin hayata geçmesinden sonra haklarında açılan icra davaları öğrenmişlerdir.

Uyap İcra Dosyası Sorgulama

UYAP ve E devlet sisteminin ortaklaşa çalışması olan icra dosyası sorgulama hizmeti son üç yıldır hayatımızda vardır. İcra dosyası sorgulama hizmeti ile üzerinize herhangi bir icra işlemi varmı yokmu öğrenebilirsiniz. Bunun için bilmeniz gereken TC kimlik numaranızdır.

İcra Sorgulama Nasıl Yapılır?

İcra sorgulama işlemi artık internet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. UYAP sistemi üzerinden mahkemeye yansımış olan icra konularında borç bilgileri alınmakta ve hakkında verilen karar ayrıntısına ulaşılabilmektedir. Uyap icra dosyası sorgulama yapmak için UYAP sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Uyap vatandaş sorgulamaları üzerinden icra takibi hakkında detaylı bilgilere kısa sürede ulaşabilirsiniz.

 

UYAP icra dosya sorgulama hizmetini kullanmak çok basittir. Aşağıdaki linke tıkladıktan sonra açılan sayfada TC numaranızı giriniz ardından resimdeki doğrulama kodunu giriniz ve giriş butonuna basınız eğer hakkınızda her hangi bir icra dosyası varsa karşınıza gelecektir. İcra dosya sorgulama işleminin ayrıntılarına ulaşmak için çıkan sonuç üzerine tıklamanız yeterlidir.

 

“İcra Dosyası Sorgulama” üzerine 2 yorum

Yorumlar kapalı.