E Devlet İkametgah Sorgulama

İkametgah Sorgulama

İkametgah T.C vatandaşlarını yerleşmek amacıyla oturdukları yere ikametgah denir. Bu sebepten her bir bireyin sadece tek bir ikametgahı vardır. ikametgah değişikliği bazen sistem hataları yüzünden bazense kendi hatalarımız yüzümüzden yanlış olarak kayıt altına alınabilir bu yüzden. Bazı vatandaşlar çok fazla seyahat ettikleri ve iş dolasıyla çok sık yer değiştirdikleri için unutabiliyorlar. Bu durumda size sitemizin sağlamış olduğu linke tıklayarak sadece TC Kimlik numaranızla ve nüfus cüzdanından istenen bazı bilgilerle kolayca ve güvenilir bir şekilde ikametgah sorgulama işleminizi başarıyla yerine getirmiş olacaksınız. Muhtarlıktan ve nüfus müdürlüğünden İkametgah almak için nüfus cizdanı gerekmektedir.Özelikle mahallemizdeki muhtarlıklardan ikametgah belgesi alırken bizden 5tl ederinde ücret istiyorlar. Bu parayı istemeleri yasal değildir. Sadece bunun için değil aynı zamanında da mühür , nüfus cüzdanı sureti , ikametgah gibi belgeler içinde her birinden 5 er tl alınıyor. Yasal değildir yanlız devlet tarafından muhtaralara verilen maaş düşük olduğundan bu para yı kağıt mühür vb. malzemeleri almak yani bağış adı altında alıyorlar.

İkametgah adresi bir çok resmi kurumda ve günlük hayatta bir çok alanda karşımıza çıkabilir. İkametgah belgesini muhtarlıklardan yada nüfus müdürlüklerinden de alabilirsiniz  Bu yüzden sitemiz size kolayca hatırlayabilmeniz ve ulaşabilmeniz için hizmet sağlamaktadır .

Yeni bir eve taşındığınızda ise ikametgah adresinizi kesinlikle değiştemeniz gerekmektedir. Adres değişikliğiniz 20 iş günü içerisinde yapmadığınız takdirde 390 tl para cezası ve aynı zamanda gerçek olmayan bir adres gösterdiğinizde ise umarım böle bişey yapmassınız bununda 782tl para cezası verilmektedir.

İkametgah Belgesi Nedir, Nerelerde Kullanılır?

İkametgah T.C vatandaşlarını yerleşmek amacıyla oturdukları adres bilgisine denilmektedir. Bu bakımdan vatandaşlarımızın her birinin sadece bir adres kaydı bulunabilir. Yalnız bu onuda sadece bir ayrıntı vardır. yasalara göre iktisadi bir amaç güden kişilerin yani ticari ve sınai işletmelerin ikametgahlarının birden fazla olabileceği belirtilmiştir. Ayrıca yazlık ve kışlıklarımızı, köylerimizi ikinci adres olarak da gösterebiliriz.

E devlet İkametgah belgesi özellikle devlet kurumları başta olmak üzere birçok resmi işlemde talep edilen evraktır. Bu sebeple sürekli ihtiyaç duyduğumuz için kolay temin etmek çok büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Online ikametgah sorgulama işlemleri büyük bir kolaylık da sağlamıştır.

Bunların yanısıra artık muhtarlık kapılarında çokca sıra beklemek gerekmeyecek. İnternet ortamında edevlet ikametgah sistemi ile rahatlıkla e-ikametgah belgesine ulaşabiliriz. Yönetmeliğin devreye girmesiyle birlikte artık e devlet üzerinden ikametgah almak mümkün olacak .

1. Yeni evinizin adresini gösteren size ait bir fatura, abonelik sözleşmesi veya noterden tasdikli kira sözleşmesi edinin.

2. Bu doküman ile birlikte İlçe Nüfus Müdürlüğüne (Kaymakamlık) başvurun.

3. Görevli memurun vereceği belgeyi alın.

4. Bu belgeyi yeni ikamet ettiğiniz yerin muhtarına götürün.

5. Muhtarın vereceği Form C belgesini alın.

6. Bu belgeyi de bina yöneticinize verin.

İsterseniz adres değişikliğinizi internet üzerinden de yapabilirsiniz . Bu çok kolay bir işlem olmaya bilir çünkü  bunun için Avea veya Turkcell ile Mobil İmza sözleşmesi yapmış olmanız, veya, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısından bir elektronik sertifikanızın olması gerekiyor. Siz bu belgelerden birine sahipsenizde işleminizi aşağıda sitemizin sizin için sağlamış olduğu linkten çok rahat ve kolay bi şekilde hiç yorulmadan gerçekleştirebilirsiniz.