İşkur İşsizlik Maaşı Başvurusu

İş ve işçi bulma kurumu, kısa adıyla işkur, vatandaşların kolaylıkla iş ve işçi bulabilmeleri için kurulmuş devlet kuruluşudur. İş ve işçi bulmak isteyen kişiler işkur’a başvurarak kendilerine göre pozisyonlarda iş veya işçi bulmaktadırlar. İşkur ilanlarını e-devlet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz. İşkur’a üyeyseniz, e-devlet sitesini kullanarak başvurduğunuz işlerin durumunu, iş pozisyonunun dolup dolmadığını, iş başvurunuzun kabul edilip edilmediği konusunda kolaylıkla bilgi alabilirsiniz. E-devlet siteleri işkur gibi bir çok kamu kuruluşuna ait hizmeti online olarak vermektedir.

Vatandaşlara devlet kurumlarındaki işlemlerini kolay bir şekilde yapabilmeleri imkanını veren e-devlet sitesi, bir çok devlet kurumu hizmeti ile birlikte işkur hizmetlerini de vermektedir. İşkur’a iş başvurusuna bulunmak istiyorsanız e-devlet sitesi üzerinden başvurabilirsiniz. Bu işlem çok kısa zamanınızı alacaktır. Başvuru işlemin normal olarak devlet kurumuna giderek yapacak olsanız, çok fazla zamana kaybedersiniz. Ayrıca başvuru işleminizin durumunu da e-devlet sitesindeki işkur başvuru ve incelemeleri kısmından bulabilirsiniz.

İşkur İşsizlik Ödeneği Başvurusu

İşkur İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşkur İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır konusu çeşitli sebeplerden ötürü işten ayrılanların en fazla sordukları sorulardan biridir. İşsizlik ödeneğinden faydalanmak için öncelikle çeşitli şartların oluşması gerekmektedir. İşsizlik maaşı başvurusunun yapılabilmesi için en belirgin şartlar çalışma süresi ile kişinin işten ayrılma biçimi olarak belirtilebilir.

Ödenekten Faydalanmak için en önemli şart ise çalışanın kendi inisiyatifi dışında işten ayrılmış olmasıdır. Yani işverenin kendi tasarrufunda işten ayrılan çalışan işkur işsizlik maaşı başvurusunu yapabilir. İşsizlik maaşı başvuru süresi ise kişinin işten ayrıldığı andan itibaren 30 gün içerisinde işkur il müdürlüğüne giderek işsizlik maaşı talebinde bulunmasıdır. Bu süreyi aşan zaman dilimindeki başvurular geçersiz sayılacaktır.

İşsizlik ödeneği hükümet tarafından belirlenmiş bir fon içerisinde paranın toplanması ile birikmektedir. Fonda birken para ve işsizlik oranlarına göre daha uygun şartlarda işsizlere verilebilmektedir. İşsizlik maaşı başvuru formu müdürlüklerde doldurularak talep işlemi oluşturulur. İncelenen bu formlar işsizlik maaşı şartlarına uygun ise ödenekten yararlanma sürecine geçilir.

İşsizlik maaşı başvuru işleminin gerçekleştirilebilmesi için çalıştığınız il veya ilçedeki işkur müdürlüğüne başvuru yapma şartı aranmaz. İşsizlik ödeneği başvurusunu herhangi bir işkur bürosundan veya e devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

İşkur İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

 

İşsizlik maaşı nasıl alınır ve işsizlik maaşına yönelik bütün sorular bir biri ile bağlantılı olduğu için maaşın nasıl alınabileceğini sizlere açıklayacağız. Böylelikle işsizlik maaşına yönelik olarak genel bir kanıya varmış olacaksınız. 2015 yılı itibarı ile işsizlik oranlarına baktığımız zaman % 10 seviyelerinde seyir ettiğini görebiliyoruz. Bu demektir ki işsizlik parası nasıl alınır konusu çok önemli bir kesimi ilgilendiriyor.

İşsizlik maaşı nereden alınır sorusu da kullanıcılarımız tarafından fazlasıyla sorulan sorulardan biridir. İşsizlik maaşı işkur’a yapılan başvuru ile alınabilmektedir. Herhangi bir işkur müdürlüğüne giderek başvuru yapılabilmektedir. İşsizlik sigortası nasıl alınır sorusu aynı zamanda işsizlik maaşının şartlarına işaret etmektedir. Aşağıda maddeler halinde bu şartlar belirtilmiştir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır Şartları Nelerdir?

 

1- İşverenin birinci dereceden kusuru sebebiyle hakaret, küfür, ücret eksik verme, ödememe, fazla mesai verme ve buna benzer nedenler var ise ve siz bu nedenlerden ötürü kanıtları ile birlikte istifa ederseniz bu ödenekten faydalanabilirsiniz.
2- İşveren hani sebeple olursa olsun işinize son verirse bu durumda ödenekten faydalanabilirsiniz.
3- İşyeri kapanır ise çalışanlar işsizlik maaşı almaya hak kazanırlar.
4- Süreli bir iş sözleşmesi yapmışsanız ve süre dolması durumunda işi bırakırsanız işsizlik maaşından yararlanabilirsiniz.