Kıdem tazminatı sorgulama

Kıdem tazminatı sorgulama

Kıdem tazminatı sorgulama;1475 sayılı kanun gereği bir iş yerinde çalışanlar en az 1 yıl olmak şartı ile herhangi sebepten dolayı iş feshi olmuş ise işveren tarafından kendilerine belirli bir tazminat ödenir. Bu tazminata kıdem tazminatı denir. Bu makalemizde sizlere kıdem tazminatı sorgulama ile ilgili geniş bir bilgi vereceğiz hangi şartlarda ve nasıl kıdem tazminatı alınır sizlere ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Kıdem tazminatı sorgulama yapıldığında kanunda belirtildiği gibi çalışanın en az 1 yıl çalışması gerekir. Ayrıca 1 yıldan fazla bir uzun sure çalışmış iseniz işten çıkarıldığınız tarih itibarı ile çalışana her yıl için 30 gün brüt maaş parası kadar kıdem tazminatı verildiği kanunda mevcuttur. Yani her yıl için 1 brüt maaş parası kıdem tazminatı ödenir.

Kıdem tazminatı sorgulama yaptığınızda çalışma sürenizi girerek hesaplama yapabilirsiniz.

– Ayrıca çalıştığınız işyerinde kötü ve art niyetli hareket ile ahlak bozucu davranışlarda bulunduğunuzda kıdem tazminatını alamazsınız. Bunun dışındaki durum ve koşullar gereği işten çıkarılmış iseniz kıdem tazminatını alırsınız.

-Eğer askerlik durumunuz var ise ve askere gidiş tarihine kadar çalışmış olduğunuz süre size kıdem tazminatı ödenir.

-Eğer evlilik durumunuz var ise ve evlendikten sonra çalışmak istemiyorsanız 1 yıl süresi içinde müracaat ederek evlilik tarihine kadar olan süre için kıdem tazminatı alabilirsiniz.

-Eğer çalışan vefat ederse ölüm tarihine kadar geçen süre hesaplanarak ailesine kıdem tazminatı olarak ödenir.

-Çalışanın kendi isteği ile işten çıkmaması gerekiyor. Eğer kendi isteği ile işten çıkıyorsa haklı bir gerekçe sunması gerekmektedir aksi takdirde tazminat alamaz.

-Eğer çalıştığınız iş yerinde emeklilik sürenizi ve prim gün sayınızı doldurmuş iseniz kıdem tazminatı almaya hak kazanırsınız. Kıdem tazminatı sorgulama sonucunda alacağınız tazminatı öğrenebilirsiniz.

Eğer bu sürelerin sonunda kıdem tazminatı almaya hak kazanmış iseniz kıdem tazminatı sorgulama sonucu alacağınız tazminat o gün tarihi ile belirtilen tavan brüt ücreti üzerinden alırsınız. Yani kendi maaşınızın brüt ücreti değil SGK tarafından belirtilen tavan brüt ücreti üzerinden ödenir. Kıdem tazminatı sorgulama ile alacağınız tazminat üzerinden sadece damga vergisi kesilir. Başka kesinti olmaz.