Kira Vergisi Sorgulama

Kira Vergisi Sorgulama işlemini Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesinden kolayca öğrenebiliyoruz. Böylece eskisi gibi formlar doldurup sorgulamalar için yetkili yerlere gidip zahmete girme devri de kapanmış oluyor.

Kira Vergisi Sorgulama işlemi ile devlete verecek olduğumuz vergi aslında o yılın değil de bir önceki yılın vergisidir. Örneğin 2018 yılında kira vergisi verecek isek 2017 yılındaki kira gelirimiz hesaplanır ve bu miktara göre dosyalar doldurulup beyanname ile bildirilir. Bir husus dışında tüm kira gelirleri tek bir beyanname ile bildirilir. Bu husus çocuk ve eşlerinizdir. Bu yakınlarınızın kira gelirleri ise başka bir beyanname ile bildirilmektedir.

Konut ve işyeri gibi bazı yerlerden gelir ettiğiniz yerlerin kirasını beyannamede az olarak gösterirseniz ya da hiç yokmuş gibi gösterirseniz bu durum yasalara göre suçtur. Ayrıca alacağınız birinci dereceden usulsüzlük ceza suçu iki katına katlanabilmektedir. Bu gibi durumlarda belirlenen bir komisyon sizin gelirinizi ve cezanızın durumunu hesaplar. Buna göre size ceza verip 1 ay içinde ödemenizi söyler. Eğer siz bu süre içinde de ödemeyi gerçekleştirmezseniz aylık olarak faizlerle birlikte ödemeniz gereken ücret katlanarak büyüyecektir.

Kira Vergisi Sorgulama ekranı için Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi Başkanlığı  web sitesine giriş yapmamız lazım. Aşağıdaki linkimize tıklayıp giriş yapabilirsiniz. Karşımıza Gayrimenkul Sermaye İradı(GMSİ) Hesaplama ekranı gelecektir. Burada doldurulması müsait olan toplam 4 boşluğu dolduruyoruz. Ayrıca “Vergiden İstisna edilen tutar” ve “İradın tesbit şekli” diye seçmeli butonları kendimize göre seçiyoruz. Eğer boşlukları doldururken tam olarak anlamadığınız yer olursa fare işaretçinizi boşluğun üzerinde bekletmeniz yeterlidir. Kısa bir süre sonra o bölümle alakalı kısa bir açıklama göreceksiniz. Tüm alanları doldurduktan sonra “HESAPLA” butonuna tıklayarak Kira Vergisi Sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Karşınıza çıkacak ekrandan istediğiniz bilgiyi öğrenebilirsiniz.