Malulen Emeklilik Nedir Ve sartlari nelerdir

Malulen Emeklilik Nedir Ve Şartları Nelerdir?

Malulen emekli sayılabilmeniz için ilk önce malulen emeklilik şartları nı yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlar bir rahatsızlığınızın olması ve bu durumun ilk defa işe girişten sonra meydana gelmesi ayrıca meydana gelen bu rahatsızlığınızın sağlık kurulu raporu ile en az %60 ve ya üzerinde iş gücü kaybınızın olduğunun tespit edilmesi gerekmekte olan bir emeklilik sistemidir. Malulen emekliliğin en önemli şartlarından biri işe girişinizden sonra bir rahatsızlığınızın oluşmasıdır eğer işe giriş tarihinden daha önce hastalığınız oluştu ise bu durumda malulen emeklilik haklarından yararlanamazsınız. Eğer en az %40 üzeri engel raporunuz varsa ve vergi indiriminden yararlanıyorsanız bu durumda ancak engelli emeklilik hakkından yararlanırsınız.

 • Malulen emekli sadece çalışamayanlara özgü oluşturulan bir sistemdir bu nedenle yeniden çalışmaya başladığınız anda malulen emeklilik maaşınız kesilir.
 • Vergi indiriminden emekli olmanız diğer ismi ile engelli emekli olmanız halinde emekli maaşınız kesilmemektedir.

 Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

İlk defa çalışmaya başladığınız tarihten itibaren sayılmaya başlar ve aşağıda sıraladğımız şartlar zorunludur;

 • Çalışma gücündeki kayıp oranınızı en az %60 ve üzerinde kaybetmeniz gerekmektedir.
 • İşe girişinizin ilk tarihinden itibaren en az 10 yıllık çalışma sürenizi tamamlamanız gerekmektedir. (Bakıma muhtaç derecede ağır engelli olanlar için 10 yıllık sigortalılık süresi şartı aranmamaktadır.)
 • En az 1800 gün sigorta priminizin yatması gerekmektedir. (Bağkur kapsamında başvuracaksanız prim borcunuzun olmaması şarttır.)
 • Malulen emeklilik için yaş şartı aranmamaktadır.
 • Herhangi bir kapsamda çalışmaya başladığınız anda malulen emeklilik maaşınız
 • Malulen emekli maaşının gelir durumu ile ilgisi yoktur. Bu nedenle mal edinme (araba alma, gelir durumunun yükselmesi, ev alma s.) gibi durumlarda  malulen emekli maaşınız kesilmeyecektir. Sadece uzun vade sigorta kolları kapsamında çalışma halinde malulen emeklilik haklarınız kesilecektir.

KANSER HASTALARI MALULEN EMEKLİ OLABİLİR Mİ?

Kanser hastaları için 1800 prim günü ve 10 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlaması ile kanser teşhisi konulduktan sonra en geç 1 yıl içerisinde SGK’ya başvurmaları dahilinde sağlık kurulu raporu şartı aranmadan malulen emeklilik hakkından yararlanabilecekdir. SGK kanser hastalarında teşhis tarihinden itibaren 18 ay süre ile malulen emekli maaşı öder. 18 ay sonunda Kurula sevk eder. Eğer hastanın iş gücü kayıp oranı %60 üzerinde ise maaş ödenmeye devam edilir eğer hastanın iş gücü kayıp oranı %60 dan az ise malulen emekli maaşı kesilecektir.

Aklınızda MALULEN EMEKLİLİK ASKERLİK BORÇLANMASI İLE MÜMKÜN MÜ? sorusu varsa cevaplayalım: Eğer malulen emeklilik şartları için prim gün eksiğiniz varsa bunu askerlik borçlanması ile tamamlayabilmektesiniz. Nasıl mı? askerlik borçlanması talebinde bulunarak malulen emekliliğinizin kabul edilmesi halinde çıkan tutarı ödeyeceğinizi taahhüt ederek  malulen sevkinizi yaptırabilirsiniz. Eğer başvurunuz kabul edilirse askerlik ödemesini sonradan da yapabilmektesiniz.

Malulen Emeklilik Sigortası Nasıl Sorgulanır?

E-devlet sistemi üzerinde son sigorta koluna göre SGK-4a aylık bilgisi ya da SGK-4b aylık bilgisi menülerinden malulen emeklilik şartları nı sağladıktan sonra maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını sorgulayabilirsiniz. Bununla beraber başvurunuzun ne durumda olduğunu SGK evrak takip sisteminden görebilmektesiniz.

Malulen Emeklilik Maaş Aylığı Ne Kadardır?

Emekli maaşları esas alındığında primleri asgariden ödenmiş olanların alacakları ortalama malulen emekli maaşı 800-1000 TL arasında olacaktır. Ancak 4c emekli sandığı kapsamında malulen emekli olacak memurlar ortalama olarak  1900-2100 TL arasında maaş alabileceklerdir.

MALULEN EMEKLİLİK İÇİN BAŞVURU NEREYE  YAPILIR ve BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER NELERDİR?

Başvuru yapacağınız yer son çalışmanızın olduğu sigorta koluna göre belirlenmektedir. Başvuru yapabilmeniz için gerekli olan evrak malulen emeklilik talep dilekçesidir.

 • Son çalışmanız 4a SSK ise en son çalışmanızın olduğu işyerinin bağlı olduğu SGK’ya,
 • Son çalışma 4b bağkur ise bağkur dosyasının olduğu Kuruma,
 • Eğer memursanız kendi kurumunuza başvuru yapacaksınız.