Memurlar için Emekli Sandığı Emeklilik Şartları

Memurlar Emekli Sandığı Emeklilik Şartları
61 / 100

Memurlar emekli sandığı emeklilik şartları konusu oldukça geniş bir konu. Bu kapsamda sizlere faydalı bilgiler sunmayı amaçladık. Böylece devletin herhangi bir kurumunda memur olan vatandaşların emekli olabilmesi için ne gibi şart veya koşulların olduğunu sizlere sunacağız. Sizlerde bizim verdiğimiz bilgiler doğrultusunda emeklilik hakkında doğru ve net cevaplara sahip olacaksınız.

  1. Erkek memurlar için emeklilik şartları

2008 yılından önceki adı Emekli Sandığı olan sonrasında ise adı 4c hizmet bilgisi olarak değiştirilen kurum bünyesinde emekli olacak olanlar için belirlenmiş emeklilik şartları değişen durumlara göre göz önüne alınacaktır. Buna göre:

08.09.1999 tarihinden önce çalışmaya başlayan memurlardan erkekler için toplamda 25 yıl bir fiil çalışmış olmak gerekiyor. Bir diğer duruma göre ise erkek memurların emeklilik süresini doldurmalarına 2 yıl gibi bir süreden daha az kalması durumunda ve yaşının 43’e girmesi veya geçmesi durumunda; eğer talep ederse emekli olabilmekte ve emekli maaşı bağlanabilmektedir.

Yukarıda yer alan bu şartı sağlamayan memurlar için ise aşağıda yer vereceğimiz şartlar geçerlidir. Bunların neler olduğuna değinecek olursak; 25 yıl çalışma süresi ve 9000 bin gibi bir süreyi tamamlamış olmaları gerekmektedir.

Diğer yazılarımızda da değindiğimiz gibi erkekler için 25 yıl çalışma süresini tamamlamasına kalan süre;

  1. 2 yıl ve daha az ise 44 yaş
  2. 2.2 yıldan fazla- 3 yıl 6 aydan az ise 45 yaş
  3. 3 yıl 6 aydan fazla-5 yıldan az ise  46 yaş

bu sıralama bu şekilde devam etmekte olup, 25 yılı tamamlamasına 22 yıldan fazla bir süre varsa 60 yaşında emekli olamaya hak kazanacaktır.

Erkek memurların yaşlılık sonrası emekliliği

1999 yılından sonrası için 50 ve daha üstündeki yaşlar için yaş haddi olan 61 yaşını tamamlamaları ve 65 yaşında emekli olduklarında en az 10 yıl hizmet süresini tamamlamış olmaları gerekmektedir.

1999-2008 yılları arasında işe başlayan erkek memurların emeklilikleri :

  1. Normal emeklilik şartlarına göre:

1999 yılından sonra işe girenler için 60 yaşını tamamlamaları ve ikinci koşul olan 9000 gün sayısını tamamlamaları ve ardından emekliliği hak etmeleri gerekiyor.

2.Erkeklerin yaşlılıktan 5400 gün ile emeklilik şartları

1999 yılı sonrası için erkek memurların 61 yaşını ve 5400 günü tamamlamaları gerekmektedir.

3.2008 yılı ve sonrasında işe giren erkek memurlar için emeklilik şartları:

9000 bin gün prim şartını tamamlamaları gerekmektedir.

Erkek memurlar ile ilgili olarak gerekli bilgileri verdikten sonra sıra kadın memurlara geldi. Bu kapsamda 1999 yılı öncesi işe başlayan kadın memurlar 20 yıl çalışma süresini doldurmaları durumunda emekli olmaya hak kazanmaktadırlar. Bir diğer duruma göre emeklilik süresine 2 yıl gibi bir süreden az kalmış olan kadın memurlar eğer 38 yaşını tamamlamış ise emekli aylığı alabilirler. Bunun için ise başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu başvuru sonrasında gerekli evrakların kuruma verilip, incelenmesinden sonra onaylanacaktır. Sonrasında söz konusu vatandaş bankadan emekli maaşını alacaktır.

Yukarıda yer verdiğimiz şartları sağlamayan kadın memurlar 20 yıl, bunun yanında 7200 gün ve son olarak yaş şartını tamamlamaları durumunda rahatlıkla emekli olabileceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.