Merkezi Hastane Randevu Sistemi

Sağlık Bakanlığı, ülkemizde daha etkin ve verimli bir şekilde halkın sağlık hizmetlerine daha rahat bir şekilde ulaşabilmesi amacı ile Sağlıkta Dönüşüm Projesi’ne adım adım geçiş yapmaya başlamıştır. Bu projelerden biriside Merkezi Hastane Randevu Sistemidir. Bu proje kapsamındaki çalışmaları hemen hemen tamamlamıştır ve bu zincirin en önemli adımlarından biri olan  Merkezi Hastane Randevu Sistemidir. Artık Türkiye’deki bütün hastanelere tek merkezden randevu alınabilmektedir. Bunu yapabilmenin 2 farklı yolu vardır

Merkezi hastane randevu sistemi ülkemizde sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde ülke vatandaşlarının sağlık hizmetlerine daha kolay bir şekilde erişebilmelerini ve hastanelerin daha etkin bir şekilde hizmet sunabilmeleri için özel olarak geliştirilmiş bir devlet projesidir.

Merkezi hastane randevu sisteminin temelleri 2009 yılında atılmıştır. Gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra 2011 yılında hizmete giren uygulama gün geçtikçe daha da yaygınlaşmaktadır. Hastane randevu merkezine vatandaşlar ALO 182 hattından veya internet şubesi üzerinden kolaylıkla erişebilmektedir. Hastane randevu sistemi Bakanlığına bağlı hastaneler ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinden vatandaşların kolayca muayene randevusu almalarını sağlayan bir sistemdir. İş, ev veya cep telefonlarınızdan 182 numaralı Sağlık Bakanlığı MHRS Çağrı Merkezini arayarak randevu talebinde bulunabilirsiniz. ALO 182hattını arayan kişi çağrıyı karşılayan canlı operatöre randevu talebinde bulunabilmektedir. Randevu talebinin gerçekleşebilmesi için TC kimlik numarasının doğru olarak verilmesi gerekmektedir. Kimlik numarasının doğrulanması durumunda randevu alma işlemi başarı ile gerçekleştirilmektedir. ALO 182 hattını arayan kişi randevu talebinde bulunduğu hastane ve doktor bilgilerini operatöre bildirir. Hatta bulunan operatör kişiye hangi tarih ve saat dilimlerinin uygun olduğu belirtmektedir. Vatandaş bu zaman dilimlerinden birini seçerek randevu talebini tamamlayabilmektedir. ALO 182 Hastane Randevu hattı sadece aradığınız zaman telefon görüşme ücretini ödenen bir sistemdir. Sağlık Bakanlığı bu hizmet üzerinden herhangi bir şekilde kar elde etmemektedir. Bunun yanında arama sırasında herhangi bir başka faturalandırılma işlemi de gerçekleştirilmemektedir. Her telefon operatöründe olduğu gibi ALO 182 Hastane Randevu hattının da belirli bir ücret tarifesi bulunmaktadır. Bu ücretlendirilme işlemi operatörünüz ile aranızda bulunan sözleşme ile belirlenmiştir. Hastane randevusu almak isteyen vatandaşlar ALO 182 hattının yanı sıra internet üzerinden Online Randevu Sistemi aracılığı ile randevu talebinde bulunabilmektedir.

Türkiye’nin her noktasında kolaylıkla gerçekleştirilebilen online randevu işlemi ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Kısa süre içerisinde Türkiye’nin dört yanına yayılan Online Randevu Sistemi vatandaşların hızlı bir şekilde hastane randevusu almalarını sağlamaktadır.  Merkezi hastane randevu sistemi MHRS randevu kapsamında olan hastanelerde gerçekleştirilebilmektedir. İnternet sitesinde bulunan  Mhrs Randevu sistemine tıklayan vatandaş randevu işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir.

Alo 182 RANDEVU NASIL ALINIR ?

  • Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından 182 numaralı Sağlık Bakanlığı MHRS Çağrı Merkezi aranır.
  • 182 numaralı telefonu arayan vatandaş çağrıyı karşılayan asistana (canlı operatör) randevu talebinde bulunulan   T.C. Kimlik Numarasını verir. Asistan, vatandaş bilgilerini doğrular.
  • Vatandaş MHRS dâhilindeki illerinden randevu talebinde bulunduğu hastane, poliklinik ve hekim bilgilerinden en azından hangi polikliniğe gideceğini asistana bildirdikten sonra, asistan  uygun tarih ve saat dilimlerini vatandaşa iletir.
  • Vatandaş seçimini yaparak randevusunu alır.

İNTERNET  RANDEVU NASIL ALINIR ?

  • MHRS Linkinden kayıt olunur
  • Üye Bilgileri İle Giriş Yaptıkdan Sonra
  • Sırası ile il,ilçe,hastane bilgileri seçilir
  • Buradan poliklinik,doktor,tarih ve saat bilgileride girildikten sonra kayıt tamamlanır.