Motorlu Tasıtlar Vergisi Sorgulama ve Hesaplama

Motorlu Tasıtlar Vergisi Sorgulama ve Hesaplama

 MTV sorgulama hesaplama işlemleri ülkemizin her bölgesinde trafikte faaliyet gösteren araçlar ile ilgili vergi işlemlerini kapsamaktadır. Bu sistem ile aracınızın ne kadar vergisi olduğunu öğrenebilir ve araç verginizi ödeyebilirsiniz. Araçlar belli kriterlere göre vergilendirme sistemine tabidirler. Günümüzde Ulaştırma Bakanlığı tarafından geliştirilmiş bir proje ile araçların belli motor sınıflarına göre vergi limitleri belirlenmiştir. 0.8 den başlayarak 5.0’a kadar giden motor hacimlerine göre araçlar vergi ödemektedir. Küçük motor hacmine sahip olan araçlar düşük bir vergi öderken, motor hacmi büyüdükçe verginin de arttığını görebilmekteyiz. Ülkemizde araç vergileri yıl içerisinde iki dönem içerisinde ödenmektedir. Bunlar Ocak ve Temmuz aylarıdır. Anlaşmalı bankalar taksit imkanı sunarak daha uygun koşullar altında ödenmesine destek sunmaktadır.

Vergi tahsil yetkisi verilen bankalar; T.C. Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Halk Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Akbank, Vakıflar Bankası, Garanti Bankası, Şekerbank, Fortisbank, Türk Ekonomi Bankası, Finansbank,  Denizbank, Tekstilbank, Anadolubank, HSBC Bank, ING Bank, Alternatif Bank, Eurobank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Turkish Bank, Türkiye Finans Katılım Bankası, Asya Katılım Bankası, Kuveyt Katılım Bankası,Citibank, Turkland Bank.

Türkiye’de bir çok vatandaş motorlu taşıt sahibidir. Motorlu taşıt vergileri senede iki kez, birinci ve yedinci aylarda yatırılmaktadır. Maliyeye giderek sırada beklemek istemeyen vatandaşlar motorlu taşıt vergilerini internet üzerinden sorgulayıp yatırmaktadırlar. E-devlet sitelerinde verilen motorlu taşıt vergi sorgulama hizmeti ile vatandaşlar işlemlerini kolayca gerçekleştirebilmektedirler. Motorlu taşıt vergileri plaka no, vergi kimlik no ve tescil tarihi ile sorgulanır. Bu nedenle sorgulama yaparken bu bilgilerin yanınızda olmasına dikkat ediniz.
 
E-devlet sitesinin verdiği motorlu taşıt vergileri sorgulama ekranı ile aracınızın kimlik bilgilerini, motorlu taşıt vergi borç bilgilerini, trafik para cezalarını, borç bilgilerini ve tüm tahsilat bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca motorlu taşıtlar vergisi tarifesine de ulaşarak ödeyeceğiniz tutar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Motorlu taşıtınızın vergi miktarını öğrendikten sonra anlaşmalı bir çok bankadan size en uygununu seçerek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Motorlu taşıt vergi sorgulama sistemine, e-devlet sitesi altındaki online işlemler kısmından ulaşabilirsiniz.

Araç Vergi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Araç vergileri durağan bir yapıya sahip değildir. Yani aracın yaşında göre yıllar içerisinde azalma göstermektedir. Bu yıl alınmış bir araç belirlenmiş standart MTV ödemesini 3 yıl için yapacaktır. 3 yıllık zaman diliminin geçmesinden sonra araç vergisi düşmektedir. Zaman içerisinde aracın vergisi çok cüzi bir hale dönüşebilmektedir. Arasın fazla yük olmasından ve masraflarından şikayet edenler ilerlemiş yaşta sağlam ve istedikleri özelliklerde araçlar alabilirler. Plakadan MTV sorgulama işlemleri önceki yıllarda sigorta şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilmekteydi. Böyle bir durumda sorgulama yapmak isteyen vatandaşlarımız sigorta acenteleri ile iletişime geçerler ve ne kadar vergi ödeyeceklerini öğrenirdiler. Sigorta şirketleri ile yapılan bu uygulama hem zaman hem de para anlamına geliyor. Günümüzde ise bu sorgulama işlemleri artık internet üzerinde kolay ve sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilmektedir. Öncelikle aracınıza ait özellikleri sisteme doğru bir biçimde girerek MTV hesaplama işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

 

Motorlu Taşıtlar Vergi Borcu “Plaka No“, “Vergi Kimlik No” ve “Tescil Tarihi” ile sorgulanır. Bu hizmet Otomasyona Geçilen Vergi Daireleri için geçerlidir. Şu bilgileri öğrenebilirsiniz:

  • Aracınızla İlgili Kimlik Bilgileri
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi Borç Bilgileri
  • Trafik Para Cezası
  • Borç Bilgileri
  • Tüm Tahsilat Bilgileri