Muayene Katılım Payı Sorgulama

Genel sağlık ve Sosyal Sigorta Kanunu ile çeşitli sağlık hizmetlerinden faydalanmak amacıyla ödenmesi gereken ücrete Muayene katılım payı denmektedir. Muayene katılım payı, ayakta tedavi payı olarak da adlandırılmaktadır.

Muayene katkı payı alınacak sağlık hizmetleri ise şu şekildedir;

1) Ortez ve protezler (vücut dışı)
2) Tavsiye edici, yardımcı üreme yöntemi ile ilgili tedaviler
3) Ayakta tedavi ile alınacak ilaçlar
4) Aile hekimi dışındaki hekimler ve diş hekimlerinin ayaktaki muayeneleri (Hariç tutulan aile hekimleri sağlık bakanlığı tarafından görevlendirilip sözleşme imzalayan hekimlerdir)

Sağlık Bakanlığı 28 Şubat 2012 tarihinde muayene katılım payı ücretlerinde yenilemeye gitmiştir.

Bu değişikliğe göre sağlık ocaklarında hekim ve diş hekimlerinin tedavileri ve birinci basamak sağlık hizmetlerinden muayene katılım payı alınmayacaktır. Fakat reçete ücretleri buna dahil değildir. Reçete başı 3 TL ile ücretlendirilmektedir.* Sağlık hizmetlerinin ikinci ve üçüncü basamaklarında ise muayene katılım payı alınmaktadır. 28 Şuat itibariyle ikinci basamak sağlık hizmeti katılım payı 5 TL’ye, üçüncü basamak sağlık ücreti, özel sağlık hizmeti     12 TL’ye düşmüştür.

* Reçete, 3 kutu ilaç ve ya daha az miktarda ilaç içeriyorsa 3 TL ücret alınmaktadır. Bu miktarın üzerindeki durumlarda ise her ilaç başına ekstra 1 Tl ücret katılmaktadır.

MUAYENE KATILIM PAYI ALINMAYACAK DURUMLAR
Bazı durumlarda yukarıda belirttiğimiz muayene katılım payının alınacağı dört maddenin oluşması durumunda dahi katılım payı devlet tarafından alınmamaktadır. Bu durumların bazılarını sıralarsak;

1) Sigortalı olup iş kazasına uğrayan kişi ve yaptığı meslek nedeniyle hastalığa uğrayan kişilerden bu pay alınmaz
2) Sağlık bakanlığı tarafından görevli hekim ve diş hekimlerinin muayenelerinde katılım payı alınmaz.
3) Askeri alanlarda yapılan tatbikat ve benzeri işlerde sağlanan sağlık hizmetlerinde kayılım payı alınmaz.
4) Kronik hastılığı bulunan kişilerin kendi hastalığıyla ilgili bölümdeki ayakta tedavisinde hastalığı belgelemesi durumunda muayene katkı payı alınmaz.
5) Organ ve benzeri nakillerde belgelenmek şartıyla katılım payı alınmaz.
6) İstiklal Madalyası alınan kişilere verilen şeref aylığı nedeniyle bu kişilerden ve eşlerinden muayene katılım payı alınmamaktadır.
7) Yüksek okullarda, fakültelerde, polis akademilerinde ve Emniyet Genel Müdürlüğü adına akomakta bulunan tüm öğrencilerden muayene katılım payı alınmamaktadır.

 

 

MUAYENE KATILIM PAYI SORGULAMA İŞLEMİ
Muayene katılım payını sorgulamak için e-devlet sistemine giriş yapılmalıdır. E-devlet sistemine giriş için kimlik doğrulaması yapılması zorunludur. Mobil imza, Kimlik kartı, elektronik imza ya da e-devlet şifresi ile kimlik doğrulamasını yapıp muayene katılım payını sorgulayabilirsiniz.

 

Muayene Katılım Payı Sorgulama İçin Tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.