Sabıka Kaydı Nerden Alınır

Sabıka Kaydı Nerden Alınır?

Adli sicil kaydı sorgulama işlemi ile herhangi bir sebeple hukuka konu olmuş davalarınız ile ilgili hüküm bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Günlük hayatımızda adli sicil kaydı veya GBT ile ilgili birçok konuda kurumlar bilgi talebinde bulunmaktadır. İşe girme, ihale alma, bilgi toplama, araştırma yapma, emniyet işlemlerinde ve daha sayabileceğimiz birçok alanda adli sicil bilgileri talep edilebilmektedir.

Son düzenlemeler ile birlikte bu durum kanuni bir zorunluluk halini almıştır. Yazımızda adli sicil kaydının nasıl alınacağı hakkında bilgiler vereceğiz.

Adli sicil kaydının bir diğer ismi olan sabıka kaydı neredeyse tüm iş başvurularının özellikle istenen belgelerinden bir tanesi. Durum böyle olunca sabıka kaydı nerden alınır sorusu fazlasıyla araştırılan konular arasında. Devletteki birçok sistemin internet ortamına aktarılmış olması, halkın sabıka kaydını da internetten kolayca öğrenebileceğine yol açabilmektedir. Maalesef ki sabıka kaydı internetten alınamamaktadır. Çünkü devlet bu sistemi internet ortamına geçirmeyi planladığında çok sayıda tepki almıştır. Bu tepkilerin nedeni ise kişinin sabıkalarını bir başkası kolayca öğrenebilmesi durumuydu.
Bu nedenden sabıka kaydı sadece devlet binalarına gidilerek alabilmek zamanı geçti artık e devlet şifresi olan herkes adli sicil kaydını turkiye.gov.tr adresinden alabilirler.

 

Sabıka Kaydı Nerden Alınır?

Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır?  E-devlet sistemi için şifre almış vatandaşlarımız artık online bir şekilde sabıka kaydına yönelik olarak Adli Sicil Belgelerini bu mecra üzerinden ayrıntılı biçimde elde edebilmektedirler. Eğer daha önce hiç E devlet girişi yapmadıysanız şifrenizi 4 TL karşılığında alarak sisteme girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Şifrenizi unutmanız halinde tekrar çıkarma işlem için 2 TL para ödemeniz gerekecektir. Giriş gerçekleştirdikten sonra sistemin yönlendirmesi ile birlikte ücretsiz olarak adli sicil kaydı belgesini kolaylıkla alabilirsiniz.

Bu bilgi ve Belgeleri e devlet üzerinden çıkarıldığı için resmi belge hüviyetindedir. yukarıda belirttiğimiz gibi birçok alanda talep edilebilen bu belgeleri istediğiniz kuruma vererek bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz. Alınan her belgenin üzerindeki barkod numarası ve çıkarılma tarihi de sabıka kaydının güncel olup olmadığı bilgisini de verecektir. Aşağıdaki link ile adli sicil kaydı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sabıka kaydı almak isteyen kişiler kendilerine en yakın adliyeye giderek veya e devlet sistemi üzerinden adli sicil kaydını alabilirler. Sabıka kaydını alırken bu belgenin ne amaçla alındığına dair personele bilgi vermek zorundasınız. Bulunduğu bölgede adliye olmayan kişiler ise Kaymakamlığa giderek de sabıka kaydı alabilir. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ise sabıka kaydı için konsolosluğa başvurması yeterlidir.

 

Sabıka kaydını Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları istediği zaman belirttiğimiz yerlerden alabilir. Sabıka kaydını bir başkası adına almak istiyorsanız noterde o kişi hakkında vekâletinizin bulunması gerektiğini unutmayınız.

 

Sabıka Kaydını almak için hangi belgeler gerekli?

Sabıka kaydını almak için sadece T.C. Kimlik kartınız yeterlidir. Bu kart ile beraber hangi amaçla sabıka kaydını alacağınızı belirtmeniz yeterlidir.

 

Sabıka Kaydı İçin Ücret Alınıyormu?

Bir başka merak edilen soru ise sabıka kaydı için ücret alınıp alınmadığı konusuydu. Sabıka kaydı için devlet 5TL ücret almaktaydı. Bu sayede de yılda 5 Milyon TL kar etmekteydi. Fakat yeni güncellemeyle birlikte “sabıka kaydı” edevlet sisteminden alınabildiği için ücret alınmamaktadır.