SSK Maaş Sorgulama

SSK maaş sorgulama denilince akla 4a maaş sorgulaması, 4b maaş sorgulaması ve 4c maaş sorgulaması gelmektedir. SSK maaş sorgulaması yapmak isteyen bir kişi, öncelikle kendisine uygun olan maaş sorgulama bilgisini seçmek zorundadır. Bu şekilde kişi herhangi bir zorluk çekmeden maaş sorgulaması yapabilecektir.

Çalışan vatandaşlar 4a hizmet bilgisi kapsamında hizmet almaktadırlar. Bu kapsamda yer alan çalışanların ssk maaş sorgulaması yapabilmesi için 4a hizmet dökümü alması gerekiyor. Çalışan vatandaşların aldığı bu hizmet bilgisinde kişinin ne kadar maaş aldığı, ne kadar süre çalıştığı,  sigorta başlama tarihi, sigorta sicil kaydı, adı, soyadı, doğum tarihi gibi pek çok kişisel bilgi yer almaktadır.

4c kapsamında ise emekli maaş bilgisi ilgili olarak yapılan ssk maaş sorgulama işlemi yer almaktadır. Bu sorgulama şeklinden emekli maaşı almaya hak kazanan vatandaşlar faydalanmaktadır.

Emekliliğe hak kazanan vatandaşlar, emekli olduktan sonra ne kadar emekli maaşı almaya hak kazandıklarını öğrenmeleri mümkündür. Bunun için öncelikle uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ yazmanız veya bu adresi kopyalamanız ve ardından arama motorlarına yapıştırmanız gerekmektedir.

Sonrasında ise karşınıza kişisel bilgilerinizin girileceği bir pencere gelecektir. Burada şu bilgiler yer almaktadır; T.C. kimlik no, ss sicil no, baba adı, nüfus ili, doğum tarihi gibi kişisel bilgiler istenmektedir. Bu bilgilerin doğru ve eksiksiz girilmesi durumunda alt kısımda sorgula butonu yer almaktadır. Bu şekilde sorgulama işlemini başarı ile gerçekleştirmiş olacaksınız.

SSK maaş sorgulamanın bir diğer yolu da e-devlet üzerinden yapılan sorgulama işlemidir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle e-devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır.  Bu şifreyi ise herhangi bir PTT şubesinden rahatlıkla temin edebilirsiniz. Şifre sizlerin güvenliği açısından kapalı bir zarf içerisinde verilmektedir. İlk kez şifre temin edecek vatandaşlardan 4 TL hizmet bedeli alınmaktadır. İkinci kez şifre alacak bir kişi ise 2 TL hizmet bedeli ödemekle yükümlüdür. Bu aşamalardan sonra sıra internet bağlantısı olan herhangi bir yerden internete bağlanmaya geldi. www.turkiye.gov.tr internet adresi ile ssk sorgulama işleminizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Sisteme ilk kez giriş yapan bir kişi güvenlik nedeni ile şifre değiştirme paneline yönlendirilecektir. Kişi buradan güvenilir ve kolay hatırlayabileceği bir şifre belirlemelidir.