Doğum Borçlanması

Doğum Borçlanması

Doğum Borçlanması Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz üzere devlet Sigortalı çalışan vatandaşlar için bazı özel durumlarda sigorta borçlanması adı altında bazı kolaylıklar sağlamaktadır. Bu özel durumlarda sigorta primlerinizi borçlandırabilir ve çalışmadığınız o süre zarfı boyunca borçlanmaya hak kazanırsınız. Emeklilik süresi de bu borçlanmaya bağlı olarak daha kolay ve erkene çekilmektedir. Devlet, bünyesinde çalışan her sigortalı çalışan kadın için doğum borçlanması adı altında bir hak tanımıştır. Doğum Borçlanması nedir sorusu son zamanlarda çok soruluyor. Doğum Borçlanması bir sigortalı çalışan kadın, çocuk doğduktan sonrası gün itibari ile 2 yıl boyunca borçlanmaya girebilir.

Bu Doğum Borçlanması eğer anne doğum yapmadan önce sigortasında sorun yok ve sigorta şartlarını yerine getiriyor ise mümkündür. Doğum Borçlanma şartlarından bir tanesi de Anne Doğum yaptıktan sonra adına hiçbir şekilde prim ödenmemesidir. Ayrıca borçlanmak üzere tuttuğu bu süre zarfında çocuğun doğumdan sonra yaşaması gerekmektedir. Doğum Borçlanma süresi çocuk doğduktan an itibaren gerçekleşmez. Bu yüzden Doğum Borçlanma süresi ne zaman başlanmaktadır soruları sıkça sorulmaktadır.

Doğum gerçekleşmeden 3 hafta önce doğum borçlanması hakkından faydalanabilirsiniz. Bunu doğum öncesi istirahat, doğum sonrası istirahat gibi zamanlar kapsamaktadır. Ayrıca çalışan sigortalı bir annenin doğum borçlanması kaç çocuk doğurduğuna dair de süre olarak değişebilmektedir. İkiz veya üçüz doğumlarda borçlanma süresi miktar olarak artmaktadır. Doğumdan sonra hayatını kaybeden çocuklar için gerçekleşen borçlanma, çocuk vefat ettiği gün son bulur. Doğumdan yaşadığı tarihe kadar borçlanma kabul edilir. Doğum Borçlanması borcu sorgulama e-devlet ve sosyal sigortalar kurumu internet sitesi ile öğrenebilir.  son ödeme tarihi ise tebliğ edilen tarihten itibaren 1 ay içerisindedir. Eğer 1 ay içerisinde Doğum Borçlanması yatırmazsanız bir daha tebliğ etmeniz gerekmektedir. Bunun için Sosyal Sigortalar Kurumu ile iletişime geçebilirsiniz.

SGK Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir?

 

SGK Doğum borçlanması şartları Sosyal güvenlik kurumunca belirlenmiş olan durumlar halinde kadınlar için tanınmış hakların tümünü kapsamaktadır. Doğum borçlanması ile ilgili tüm bilinmeyenleri bu yazımızda kullanıcılarımız için ele almaya çalıştık.

Doğum Borçlanması Nasıl Olur?

 

Doğum borçlanması şartları 2015 yılında belirgin değişikliklere uğramamıştır. Doğum borçlanması nasıl yapılır konusunda en önemli şartlar aşağıdaki bentlerde sunulmuştur.

5510 sayılı Kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi sigortalıların doğumdan sonra geçen süreleri Kanunun 41’inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi gereğince kadın sigortalıların ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladıkları tarihten sonra iki defaya mahsus olmak üzere, her doğum için doğum tarihinden itibaren geçen en fazla iki yıllık süreleri, bu sürede adlarına prim ödenmemiş olması kaydıyla ve çocuklarının yaşaması şartıyla borçlanabilecektir.

Önemli Not : Kadın sigortalı, doğumdan sonra iki yıldan daha az bir süreyi çalışmadan geçirmiş ise bu süreleri de borçlanabilecektir.