SSK-SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

18 / 100

SSK-SGK Hizmet Dökümü Sorgulama işlemleri 15.12.2011 tarihinden itibaren iki şekilde yapılmaktadır.

1. Halk arasında sanal devlet olarak tabir edilen e devlet  sistemine www.turkiye.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Burada bulunan birçok kamu kurum ve kuruluşlarına ulaşabilir dilediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Genellikle insanları bu sistem üzerinde en çok kullandığı hizmet sosyal güvenlik kurumunun SSK ile ilgili olan hizmetleridir. Birçok vatandaşımız bu sisteme SSK işlemlerini gerçekleştirebilmek için giriş yapmaktadır. E-devlet sisteminde en çok kullanılanlar arasında yer alan sosyal güvenlik kurumu hizmetleri kullanıcının her türlü isteğine karşılık verebilecek durumdadır. Sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetler bölümünden sosyal güvenlik kurumu bölümüne girerek orada bulunan tüm hizmetlerden faydalanabiliyoruz.

2. Artık Sosyal Güvenlik Kurumu adresi olan sgk.gov.tr adresinden sorgulama işlemlerimizi rahatlıkla yapabiliriz. Sigortalı tescil kaydı tespiti 4A, Sigortalı tescil kaydı tespiti 4B, Sigortalı tescil kaydı tespiti 4C, Emekli aylık bilgisi 4A, Emekli aylık bilgisi 4B, Emekli aylık bilgisi 4C, Müstehaklık sorgulama 4A, Müstehaklık sorgulama 4B, Müstehaklık sorgulama 4C, Hizmet dökümü4A (SSK Hizmet Dökümü)), Hizmet dökümü 4B (Bağkur Hizmet Dökümü), Emekli aylık kesintisi 4A, Emekli aylık kesintisi 4C işlemlerimizi sgk.gov.tr adresinden rahatlıkla sorgulayabiliriz.

E-devlet işlemleri, şimdiye kadar birebir kuruma gidip uğraştığımız bir çok işin parmaklarımızın ucuna kadar uzanıp  bu konuda oldukça kolaylık sağlayan uygulamar bütünü oalrak değerlendirilebilir. Örneğin S.S.K ile ilgili olarak emeklilik sorgulayacak olduğunuzda ssk kurumlarına gitmeyip kendi evinizden bu konuda sorgulama yapıp bu kurumlara giderek harcayacağınız emek ve zamanı kendinize ayırabilirsiniz.Bu alandaki uygulşamalardan biri de Akredite Misyonlar uygulamasıdır.Bu uygulamayla biz genel olarak akreditasyon ve buna bağlı bilgilere ulaşabilir bu konuda istediğimiz bir çok bilgiye erişebiliriz.

Örneğin bir kurumun yetki derecesine bakacak olduğumuzda genel oalrak bu alanda bir sorgulama yapabilr ve bu konuda bir çok bilgiye erişebiliriz.”Akredite misyonlar” aslında bir çok alanda karşımıza çıkmakla birlikte özellikle yetkiler konusunda karşımıza çıkmaktadır ve bizim bu konuda e-devlet uygulaması olarak erişip sorgulama yapmamıza olanak sağlayan bir uygulamadır ve bize bu konuda kolaylık sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.