SSK Yaştan Emeklilik Şartları Nelerdir ?

ssk emeklilik, ssk yaştan emekli olma şartları, ssk yaştan nasıl emekli olabilirim,

SSK Yaştan Emeklilik kavramı erkeklerin SSK yaştan emeklilik ve kadınların SSK yaştan emeklilik olmak üzere ikiye ayrılır. Bu yazımızda öncelikle erkeklerin SSK’dan 5400 gün ile yaşlılıktan emeklilik şartlarını anlatıp, daha sonra ise kadınların SSK’dan 4500 gün ile yaşlılıktan emeklilik şartlarına değineceğiz.

Erkeklerin SSK Yaştan Emeklilik  Şartları Nelerdir ?

Erkeklerin yaştan emeklilik alabilmesi için 08.09.1999 tarihi ile 30.04.2008 tarihleri arasında ilk defa işe giren ve sigorta işlemleri başlatılan bir SSK’lı erkek çalışan kısmi emeklilik yani 4500 gün şartı ile emekli olabilmesi için 60 yaşını tamamlaması gerekiyor. Bir diğer koşuş ise bu kişinin herhangi bir iş veya işlerde toplamda 25 yıllık bir süre kadar çalışmış olması gerekmektedir. Bu şartların hepsinin de yerine getirilmesi durumunda kişi yaştan emekli olabilmektedir.

Yukarıdaki paragrafta anlattıklarımızı tekrar edecek olursak; erkek SSK’lıların 60 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir. Diğer şartlar ise 25 yıldan beri sigortalı olması ve 4500 gün çalışma süresini veya prim ödemiş olması gerekmektedir.

SSK Yaştan Emeklilik Şartları Nelerdir ?

SSK Yaştan Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Kadınların SSK Yaştan Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Erkeklerde olduğu gibi 1999 yılından başlayarak 2008 yılına kadar olan süre zarfında herhangi bir işe giren bayan çalışanların kısmi emeklilik şartı ile emekli olabilmesi için 58 yaşını tamamlaması, bunun yanında 25 yıl boyunca sigortalı olarak çalışması ve 4500 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Yukarıda verdiğimiz bilgileri özetleyecek olursak, kadınların SSK’dan kısmi emekli olabilmesi için 58 yaşını doldurması, 25 yıldan bu yana sigortalı olması ve son olarak da 4500 gün boyunca iş vereni tarafından prim ödemesi yapmış olması gerekmektedir.

Yukarıda ele aldığımız konuda görüldüğü gibi işe giren bay ve bayan SSK’lı çalışanlarda sigortalılık süresi diye bir kavram kalmamış, fakat kısmi emeklilik için 25 yıl boyunca sigortalı olarak çalışmış olma şartı getirilmiştir. Çalışma hayatında sizlere fayda sağlaması açısından Sosyal Güvenlik ve daha pek çok konuda sizlere bilgi vermeye çalışıyoruz. Sitemizde devlet işleri ve çalışma hayatı, emeklilik, sigorta gibi akla gelebilecek pek çok konuda sizlere fayda sağlayacak, zihninizde oluşan sorulara cevap olacak pek çok açıklama ve bilgi paylaşımı yapılmaktadır. Bu yazımızı ve diğer yazılarımızı okuyarak başlıklar hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

SSK Emeklilik Sorgulama İçin Yazımıı İnceleyiniz.

Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.