SSK Yurtdışı Borçlanması

Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşları 1985 yılında çıkan yasa sayesinde yurt dışında geçirdikleri zamanda borçlanma ile kişinin sosyal güvenliklerinin değerlendirilmesi sağlanmıştır.

SSK Yurtdışı borçlanması işlemi için kişide bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartlardan bazıları şöyledir;
1)    Kişinin yurtdışında geçireceği günleri belgeler ile sunabilmek
2)    SSK Yurtdışı borçlanma işlemi için kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
3)    Talep dilekçesini doldurup göndermek

SSK (yeni adıyla SGK) yurtdışı borçlanma işlemi için sizden yazılı talebinizi almaktadır. Yazılı talep için öncelikle Talep dilekçesi formunu doldurmanız gerekmektedir. Sgk.gov.tr internet sitesine girip “Yurtdışı/Form ve Dilekçeler” yazan yerden ilgili formun çıktısını alabilirsiniz. Çıkarttığınız bu formu doldurduktan sonra isterseniz posta ile isterseniz de bizzat kendiniz yetkili yere bu formu ulaştırmalısınız.

SSK Yurtdışı borçlanma işlemi için bazen ek belgelerde gerekebilmektedir. Bu belgeler sizin durumunuza göre kişiden kişiye değişmektedir.

Yurtdışında bulunduğum günlerin ne kadarını borçlanmak zorundayım?

Bu işlem için herhangi bir zorlama bulunmamaktadır. İstediğiniz takdirde yurtdışında geçirdiğiniz tüm günleri borçlandırabilirken bunun tersini de yapabilirsiniz. Yani geçirdiğiniz sürenin sadece bir kısmını borçlandırabilirsiniz. Bu işlem için SSK Yurtdışı borçlanması talep işleminde yazılı olarak bildirmeniz gerekmektedir. Ayrıca kişi sadece bazı günleri borçlandırma işlemini seçse de ilerleyen zamanlarda borçlandırma işleminde seçtirmediği günleri SSK Yurtdışı borçlanma işlemi günlerine dahil etme hakkı da bulunmaktadır.

 SSK Yurtdışı borçlanma işlemi için nereye Müracaat etmeliyim?

Müracaat yeri kişinin Türkiye Cumhuriyetinde sigortalılık durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer kişi kendi hesabına çalışması bulunuyorsa ya da hiç çalışması bulunmuyorsa müracaat yeri bulunduğu yerdeki sosyal güvenlik merkezinin müdürlüğüdür. Eğer ki kamu personeli olarak çalışması varsa Sosyal Güvenlik Kurumu genel müdürlüğü kamu görevlileri emeklilik işlemleri daire başkanlığına başvurması gerekmektedir. Buraya başvuru yazılı olarak yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.