TC-Kimlik-No-Vatandaslik-No-Sorgulama

TC Kimlik No (Vatandaşlık No) Sorgulama

Bir çok devlet kurumunda işlem yapabilmek için T.c. kimlik numaranıza ihtiyaç duyabilirsiniz. T.c. kimlik numaranızı öğrenmek için e-devlet sitesini kullanabilirsiniz. Ayrıca var olan T.C. kimlik numaranızı da online işlemler altındaki T.C. kimlik numarası doğrula kısmından doğrulayabilirsiniz. Kimlik paylaşım sistemi sayesinde kimlik bilgileri kamu kuruluşları ile kamu hizmeti sunan kuruluşların paylaşımına açılmıştır. Kimlik paylaşım sistemi ile kimlik no sorgulama, kimlik bilgileri sorgulama ve nüfus kayıt örneği sorgulama gibi bir çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer memleketinizden uzak yaşıyorsanız ve memleketinizde neler olup bittiği konusunda haber almak istiyorsanız, e-devlet sitesine girdikten sonra menüdeki valilikler veya kaymakamlıklar seçeneklerinden seçim yaparak memleketiniz hakkındaki haber ve duyurulara ulaşabilirsiniz. Ayrıca bakanlıklar hakkındaki duyurulara ve haberlere ulaşmak için veya bakanlıkların herhangi birine dilekçe veya e-posta göndermeniz gereken durumlarda e-devlet sitesine girebilir ve işleminizi online işlemler kısmından kolayca ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Vatandaşlık Kimlik No sorgulamak için,  TC Kimlik No Sorgulama ekranında ki tüm alanları eksiksiz doldurunuz.

TC Kimlik Numarası: Onbir (11) Rakamdan oluşan, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından T.C. vatandaşlarına verilmiş kişiye özel 11 haneli vatandaşlık numarasıdır.

TC Kimlik No‘nuzu öğrenmek için ilk önce nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçeyi seçmeniz gerekiyor. Daha sonra sağ ve soldaki alanların size uygun olanını doldurarak TC No’nuzu öğrenebilirsiniz. Nüfusa kayıtlı olduğunuz  İl ,  İlçe ‘yi belirledikten sonra  Ad  ve  Soyad’ınızı giriniz. “Resim Doğrulama” bilgisini girdikten sonra  “Baba Adı”,  “Anne Adı”,  “Doğum Yılı”  ve  “Cinsiyeti”  belirttikten sonra “T.C. Kimlik No Sorgula”  butonuna tıklayınız.  Artık 11 haneli TC Kimlik No’suna sahipsiniz. E-DEVLET ile ilgili tüm işlemleriniz için bu numara gerekmektedir