TMSF Zamanaşımı Hesapları Sorgulama

TMSF Zamanaşımı Hesapları Sorgulama

Türkiye Bankalar Birliği zaman aşımı sorgulama işlemi bankalarda unutulan hesaplar ile ilgili işlemleri kapsamaktadır. Banka müşterilerinin büyük bir kısmı nakitlerini banka hesaplarında muhafaza etme yolunu seçmektedirler. Banka hesaplarında bulunan paralar belli zaman dilimlerini kapsamaktadır.

Zaman aşımı sorgulama işlemi de çeşitli sebeplerden ötürü banka hesaplarında unutulmuş olan nakit hesapların bilgilerine ulaşma ve tekrar aktifleştirmeye yöneliktir.

TBB senet zaman aşımı sorgulama işlemi Türkiye Bankalar Birliğinin resmi sayfasından gerçekleştirilmektedir. Tüm bankalar için oluşturulmuş bu sistemde ülkemizdeki bütün bankaların sistemleri entegre edilmiştir.

TMSF  hesap sorgulama uygulaması ile zaman aşımına uğramış ve kapatılacak olan hesaplarınızdaki parayı sorgulayıp kurtarabilirsiniz. Zamanaşımı hesapları sorgulama işlemi internetten online olarak kolaylıkla yapılabilmektedir.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) geçenlerde bir duyuru yayımladı. Bu duyuruya göre 10 yıl boyunca hiçbir işlem görmemiş banka hesapları kapanıp içindeki paralar devlet hazinesine aktarılma eşiğinde. Eğer bu banka hesabı sahipleri belirtilen süreler içerisinde başvuruda bulunmazsa hesap tamamen kapatılacak. Ayrıca hesabın içerisindeki para hakkında da sahiplik hakkı bulunamayacak.

 

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bu duyurunun ardından zamanaşımı hesapları sorgulama uygulamasını aktif hale getirdi. TMSF 15 Şubat tarihi ile birlikte 10 yıldır işlem görmeyen banka hesaplarını bu sorgulama sistemi üzerinden halka duyuruyor. TMSF zamanaşımı hesap sorgulama uygulama 3 ay aktif olarak kalacak. Yani son sorgulama tarihi 15 Mayıs. Bu tarihe kadar işlem görmeyen banka sahipleri bu sorgulamayı yapıp başvuruda bulunmak zorundadır. Aksi halde uyarıda bulunmadan hesaplar bloke edilecektir.
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu zamanaşımı hesapları sorgulama uygulaması için aşağıdaki linkimizi tıklayınız. Linki tıkladıktan sonra  internet sayfasına girip sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz. TMSF zamanaşımı hesapları sorgulama işleminin çok kısa bir zaman aktif kalacağını ve hemen başvuruda bulunmanız gerektiğini unutmayınız.

Zaman Aşımı Hangi Alanlarda Uygulanmaktadır.

Zaman aşımı kavramı sadece bir konuyu açıklamak için kulanılmaz birçok konuda zaman aşımının gerçekleştirilmesi söz konusudur. Bunlara örnek verecek olursak senette zaman aşımı, borçlarda zaman aşımı, vergide zaman aşımı, çeklerde zaman aşımı, davalarda zaman aşımı, mahkemelerde zaman aşımı gibi birçok konu söz konusudur. Aşağıdaki link aracılığı ile senetlerde zaman aşımı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.